Uluslararası Kuruluşlar GAZZE’ye Yardımı Kesiyor

Deir El-Belah Belediye Başkanı Said Nassar, “Bize yakıt yardımında bulunan uluslararası kuruluşlar Şubat ayının girmesiyle birlikte artık herhangi bir yakıt yardımı yapmayacaklarını bildirdi” dedi.

Nassar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deir El-Belah’ın küçük belediyelerden olduğunu, belediye araçlarının ve su kuyularının çalışması için kışın aylık 30 bin litre ve yazın aylık 50 bin litre yakıta ihtiyacı olduğunu söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Nassar, Gazze Şeridi’nde ekonomik durumun çok kötü olması nedeniyle beleyenin vergi gelirlerinin düştüğünü ve belediye çalışanlarının maaşlarının sadece yüzde 40’ını ödeyebildiklerini açıkladı.

Gazze Şeridi’nde yaşanan yakıt krizi özellikle sağlık hizmetlerine büyük darbe vururken, kriz nedeniyle Beyt Hanun Hastanesi hizmetlerini durdurdu.

Gazze’nin doğusundaki Ed-Durra Çocuk Hastanesi’nin de yakıt krizi nedeniyle önümüzdeki saatlerde hizmetlerini durduracağı belirtildi.

Ramallah’taki El-Hamdallah hükümeti Gazze Şeridi’ndeki bakanlıkların ve belediyelerin çalışabilmeleri için gerekli ödenekleri ve sayıları 40 bini bulan memurların maaşlarını ödemekten kaçınıyor.