Türkiye’nin Siyonist İsrail Büyükelçisi Ökem Göreve Başladı

Türkiye’nin Siyonist Rejime büyükelçi olarak atadığı Kemal Ökem görevine başladı. Siyonist İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’e güven mektubunu sunan Ökem, böylece resmen görevine başlamış oldu.

Geçtiğimiz hafta da İsrail Büyükelçisi  Eitan Na’eh Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunarak görevine resmen başlamıştı.

Tel Aviv Büyükelçisi olarak atanan Kemal Ökem, 1967 yılında Ankara’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Oxford mezunu olan yeni büyükelçi, daha evvel NATO daimi temsilciliği, Londra ve Riyad büyükelçiliği yapmıştı.

Türkiye’nin altı yıl aradan sonra ilk kez İsrail’e büyükelçi atadığını hatırlatan Siyonist Cumhurbaşkanı Rivlin, şöyle devam etti:

“Sayın Büyükelçi, bugün tarihte gurur verici bir gün. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’a memnuniyetlerimi dile getirmek ve geçen ay İsrail genelinde çıkan yangınlarla mücadeledeki Türkiye’nin yardımından dolayı tekrar teşekkür etmek istiyorum. Dostluğumuz tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Ümit ediyorum ki uzlaşma ve büyükelçilerin karşılıklı olarak atanması ilişkilerimizde gelecek vadeden yeni bir sayfa açar. Dostluğumuzun gelişmesini sağlayacak gerçek bir motor vazifesi görmesi için ekonomik ilişkilerimizi, ticaret ve enerji alanlarındaki işbirliğimizi arttırmak için çalışmalıyız.”

KORSAN İSRAİL VE TÜRKİYE ORTADOĞU’DA BARIŞ VE REFAHI ARZULUYOR

Barışın ve istikrarın sesini güçlendirecek yollar bulunması gerektiğinin altını çizen Siyonist Rivlin, şöyle devam etti: “Ortak zeminimizi güçlendirmeliyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuştuğum zaman, Gazze’deki durumu değerlendirdik. Hamas’ın elinde bulunan askerlerimizin cesetlerinin geri getirilmesi için yardım etme yönündeki sözünden dolayı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. İsrail de Türkiye gibi altyapı, ekonomi, enerji su ve başka alanlarda Gazzeli sivillerin hayatının yeniden inşasında önemli yere sahip. Bu tabii Filistin Yönetimi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmeli. Bu da bölgede bir arada yaşayabileceğimizi göstermenin önemli bir yolu.”

Rivlin sözlerini, “İsrail ve Türkiye Ortadoğu’da barış ve refahı arzuluyor. Türkiye’nin büyükelçisini İsrail’de karşılamak bir onur ve ayrıcalık. Hoş geldiniz” diyerek tamamladı.

ÖKEM: İSRAİL’DE TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ GÖREVİNE BAŞLAMAK BENİM İÇİN BİR ONUR

Korsan İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ökem de kabulde, “İsrail’de resmi olarak Türk Büyükelçiliği görevine başlamak benim için bir onur. Bana ve aileme gösterdiğiniz sıcak karşılama için teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

Ökem şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanı, karşılıklı ilişkilerimizde ve tarihi yakın bağlarımızın olduğu bu bölgedeki ortak çabalarımızda bu gerçekten yeni bir başlangıç. Bölgemizde çok fazla riskler var ancak aynı zamanda büyük fırsatlar da var. Daha önce olduğu gibi, Türkiye ve İsrail bu fırsatların değerlendirilmesini sağlamak ve riskleri bertaraf etmek için birlikte çalışacak. Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanım Binali Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda, her iki milletin karşılıklı çıkarı için her alanda işbirliği fırsatlarını ortaya çıkaracağım. Yüzleşeceğimiz ve İsrail’deki ortak ve dostlarımızla üstesinden geleceğimiz zorluklardan bağımsız olarak, bir büyükelçi olarak, ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için elimden geleni yapacağım. Bu ülkedeki tüm müesseselerle yakından çalışarak işbirliği yapmak istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı sizin de biraz önce söylediğiniz gibi, ümidimiz bu işbirliğimizin diğer milletlerin de çıkarına olması, özellikle de Filistin Yönetimi’nin.”