Mişel Avn: Kudüs’ü Korumak İçin Birleşmek Zorundayız!

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn bugün Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kahire’deki Arap Birliği Merkezine gitti ve birliğin Genel Sekreteri Ahmet Ebu El-Ghat ile görüştü.

Mişel Avn bu görüşmede Kudüs’ün korunması için çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Mescid-i Aksa ya da Kıyamet Kilisesi olmadan Kudüs nasıl tasavvur edilebilir?

Siyonistlerin, Siyonist- Arap savaşını Araplar arasına bir kabile savaşına dönüştürme düşüncesi başarılı oldu ve bu da İsrail’in Filistin’i Yahudileştirmesi ve Filistinlileri kendi topraklarını kiralayan kişiler haine getirmesi için bir bahane oldu. Bu yüzden akıl ve mantığın izinde gitmek, kan dökülmesini önlemek, Kudüs’ü korumak ve çabaları birleştirmek için motivasyona ihtiyaç vardır. Lübnan’da ortam şu an sakinleşmiştir ve Lübnan bu büyük Arap ailesine yardım etmeye hazırdır.

Biz 1945 yılında Arap Birliğimizi kurduk ve bunun için şartlar belirledik ama eğer bu şartlara saygı gösterilseydi, Arap dünyası yersiz ve boş birçok savaş ve yıkımdan kurtulurdu. Dünya bugün Üçüncü Dünya Savaşına şahit olmaktadır ve bunu terörizm hareketlendirmiştir ve hedef dini yok etmektir ama din bu konudan müberradır.

Lübnan’da bugün herkes ülkenin geleceğini ve istikrarını korumak için ihtilafları bir kenara bırakması gerektiğini çünkü bu ihtilafların hiç kimsenin yararına olmadığını anlamıştır.”

Arap Birliği Genel Sekreteri de konuşmasında, birçok uluslararası kuruluşun ve finansal donörlerin mektup yazarak Lübnan Hükümetinden milyonlarca göçmene ve mülteciye ev sahipliği yapmasını istediğine değindi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Lübnan’dan mültecilere yaptığı ev sahipliğinden dolayı şükranlarını sundu.

Ebu El-Gayt Mişel Avn’a konuşmasını kısa tuttuğu için teşekkür ederek, “Bu konuşma Arapların durumunu yansıtan bir konuşmaydı. Biz Avn’a Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaretten ve Arap Birliği Merkezinde bulunmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.