TÜRKİYE – İstanbul’da “Zulme Lanet – Kudüs’e Destek” Mitingi

ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından Gazze’de yaşanan katliamda İsrail askerlerinin 62 Filistinliyi şehit etmesine tepki olarak on binlerce kişi İstanbul Yenikapı’da bir araya geldi. Mitinge Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah da katıldı.

Türkiye – İstanbul’da Filistin halkına destek amacıyla Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlenen “Zulme Lanet Kudüs’e Destek” mitingine on binler katıldı.

Törende konuşma yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadelere yer verdi:

Osmanlı Devleti, 4 asır boyunca Kudüs’ü barış ve esenlik içinde yönetmişti. 1. Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı, şehri terk etmek zorunda kaldı. O günden beri Kudüs gün yüzü görmedi. BM’nin 1947’deki kararına göre Kudüs, özel statülü bir şehir olacaktı. Bu karar Filistin’in işgalinden başka bir sonuç doğurmadı. 1967’de Kudüs’ün işgaline sessiz kalan BM, İsrail’in gerçekleştirdiği haksız, hukuksuz tüm eylemleri sadece seyrederek buna ortak olmuştur.

Mitinge katılan onbinlerce Türkiye vatandaşı Filistin’e destek ve Siyonist İsrail’e lanet sloganları attı. Kalabalık grup ellerinde Filistin ve Türkiye bayraklarını dalgalandırdı.