TÜRKİYE’de Siyonist İSRAİL’in İşgali Kutlandı

İşgal kutlamasında bir konuşma gerçekleştiren Siyonist İsrail İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi-Sfari, Türkiye ve İsrail arasındaki sağlam ve uzun geçmişe dayanan ilişkilerin önemini dile getirdi.

Törene Türkiye Hükümeti adına Salih Murat Tamer ve Türkiye Başbakan Yardımcısı Bahadır Karakaya’nın yanı sıra Türkiye Dışişleri temsilcisi de katıldı.

Türkiye Defalarca Yahudilere Yardım Etti

Siyonist Başkonsolos, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihte defalarca Yahudi halkına yardım ettiğini dile getirdi.

Resepsiyonda konuşan İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi-Sfari, şunları söyledi:

“Osmanlı İmparatorluğu, 15’nci yüzyılın sonunda İspanya ve Portekiz’den kovulmuş olan Yahudilere ellerini dostluk içerisinde uzatmış ve Yahudileri imparatorluk toprakları içerisinde yaşamaya davet etmiştir.

Bazı diplomatları, 2’nci Dünya Savaşı’nın karanlık günlerinde Yahudileri Nazi zulmünden kurtarmak için çabalayan Türkiye Cumhuriyeti de aynı şekilde davranmıştır.”

Türkiye – İsrail Arasındaki Bağ Güçlü

“Türkiye Cumhuriyeti İsrail Devleti’ni tanıyan ilk ülkelerden biri olurken, Müslüman ülkeler arasında İsrail’i tanıyan ve diplomatik ilişkiler kuran ilk ülkeler arasındadır.

Bu yüzden iki ülke arasında dönemsel anlaşmazlıklar yaşansa da, Türk ve İsrail halklarının arasındaki ilişkilerin, uzun süreli ve sağlam temelleri olan ve eminiz ki, ileride daha da gelişecek ilişkiler olduğuna yürekten inanıyoruz.”