Türkiye İhracatçılarından, Siyonist İsrail’e Vize Sözü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2017’de yeni işe alınacak çalışanlara yönelik yüklerin devlet tarafından karşılanacak olmasının da ekonomi ve ihracat adına güzel gelişmeler olduğunu vurgulayarak, “İnşallah biz de bunun hakkını vereceğiz. 2017 yılında ihracatımızda Allah’tan bir mani olmazsa her ay artış açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Türkiye'nin İsrail Elçisi Ökem: Sorunları Tek Tek Çözeceğiz

İsrail’den iş adamlarına vize sözü

Türkiye’nin, ihracatını hemen her pazarda artırma eğiliminde olduğunu anlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:

GÖZAT  Türkiye'nin Siyonist İsrail Büyükelçisi Ökem Göreve Başladı

“AB’ye ihracatımızın oranı geçen sene yüzde 48 civarındaydı, bu sene yüzde 50’nin üzerine çıkmasını hedefliyoruz. AB de bizim için önemli ama çevre ülkeler de Rusya olsun gerek diğer ülkeler olsun önemli. İsrail’de de ilişkilerimiz düzelme eğiliminde.

İki hafta önce Kültür ve Turizm Bakanı’mız İsrail’i ziyaret etti. Geçen hafta biz İsrail Başkonsolosu’muzla bir toplantı gerçekleştirdik, orada ticaretin artırılmasının önündeki engelin vizeler olduğunu söyledik. Başkonsolos bize özellikle iş adamlarına yönelik 3 yıllık çok girişli vize vereceklerinin sözünü verdi.

GÖZAT  Siyonist Büyükelçi: Türkiye-İsrail Ticaretini 2 Katına Çıkaracağız

Ben de 15-17 Mayıs tarihlerinde, büyük bir iş adamı heyetiyle İsrail’e gideceğim. İlişkiler daha olumlu hale geldi ki şu anda en çok ihracat artışı olan ülkelerden bir tanesi de İsrail. ABD ve Çin de en çok ihracat artışı olan ülkelerden. Onlar gelecek, biz gideceğiz, bu sene 48 ülkeye ticaret heyeti düzenleyeceğiz.”