Trump’ın Siyonist Damadı: Filistin’i İlhak Masada…

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, İsrail ile BAE arasında imzalanan anlaşmanın başarılı olması için işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planının askıya alındığını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında ABD’nin arabuluculuğu ile yapılan ‘normalleşme anlaşmasının’ ardından iki ülke arasında gerçekleştirilen ilk uçuş esnasında Siyonist Kushner, uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulunup, soruları yanıtladı.

Tel Aviv-Abu Dabi arasındaki ilk ticari uçuşa katılan ABD-İsrail heyetinde yer alan Kushner, yaptığı basın açıklamasında, “Başkan Donald Trump’ın ilhak planına ilişkin seçenekleri masada kalmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Kushner, “Biz ve İsrail, vardığımız anlaşmayı hayata geçirmeye odaklanmış bulunuyoruz. Bu harika bir fırsat ve buna odaklanmamız gerekiyor. Ancak Başkan Trump seçenekleri masada tutmayı seviyor.” şeklinde konuştu.

İsrail ile normalleşme anlaşmasını imzalayarak Filistin davasına ihanet eden Birleşik Arap Emirlikleri, İslam âleminden gelen tepkileri azaltmak için “Bu anlaşma sayesinde İsrail Batı Şeria’yı ilhak planından vazgeçti” yalanını uydurmuştu. Anlaşmanın dünya kamuoyuna duyurulmasından çok kısa süre sonra İsrail Başbakanı Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planını ertelediğini ancak planda bir değişiklik olmadığına vurgu yapmıştı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmasının ardından iki ülke arasındaki ilk ticari uçuş gerçekleştirildi. Tel Aviv Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yapan İsrail uçağı, Suudi Arabistan hava sahası üzerinden geçerek BAE topraklarına iniş yaptı.