Filistin TOPRAK GÜNÜ Nedir – Hakkında Bilgi?

Korsan İsrail 30 Mart 1976’da Filistin topraklarının yaklaşık 21 bin kilometre karesini işgal etti. Siyonist İsrail’in Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasına karşı, Filistin Halkı olayı protesto etmek için genel grev yapmıştı.

Olayı protesto etmek için düzenlenen gösteriler dahilinde İsrail İşgal güçleri Deir Hana beldesinde ateş protestoculara açmıştı.

Açılan ateş sonucu 6 Filistinli şehit olmuş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart’ta Siyonist Rejimin işgaline karşı etkinlikler düzenliyor.

1976 olayları Siyonist İsrailli yetkililerle Filistinli kitleler arasında ilk çatışma olması sebebiyle de büyük önem taşıyor.

Toprak Günü Filistin Halkının Sebatı

Toprak Günü olarak anılan bu olay, İsrail’le Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistin Halkının sebatının simgesi olarak görülüyor.

Filistin Toprak Günü’nün geçmişi “Nekbe” olarak bilinen 1948’de Siyonist İsrail’in kurulması ve sonrasındaki olaylar zincirine kadar uzanıyor.

Toprak Günü Her Yıl

Filistinliler o tarihten beri her sene 30 Mart tarihinde düzenledikleri etkinliklerle siyonist rejimin işgalinde olan toprakların Filistin halkına ait olduğunu dünyaya hatırlatıyor.

Filistin Halkının bu günde yaptıkları kitlesel yürüyüşlere de “Büyük Dönüş” etkinliği olarak adlandırılmaktadır.

Büyük Dönüş Yürüyüşünün ilettiği mesaj, Filistin halkının tarihi sembollerden yararlanarak Siyonist İsrail’in cinayetlerini hatırlattığı ve de bu rejimin cinayetlerine karşı direnişin devam ettiğini uygulamasıdır. Söz konusu sembollerden en önemlisi ” Toprak günüdür”.