Sudan Rejimi, İsrail İle Normalleşme Kapsamını Genişletiyor

İbranice yayın yapan İsrailli kaynaklar, Sudanlı yetkililerin, işgalci İsrail’le imzalanan normalleşme anlaşmalarını etkinleştirmek için çalışmalara başladığını ileri sürdü.

İsrail’in Mekan isimli kanalının, Sudan Adalet Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisine dayandırdığı bilgilere göre, Sudanlı makamlar, İsrail ile ilişki kurulmasını suç olarak kabul eden yasanın lağvedilmesi için kollarını sıvadı.

1958’den beri Sudan’da yürürlükte olan boykot yasası, İsrail’le veya İsrail sınırları içerisinde ikamet edenlerle işbirliğini yasaklıyor.

Söz konusu yasaya göre, İsrail’de faaliyet gösteren şirketler ile İsrail’le iltisaklı olan herhangi bir tarafla ticari ilişkiler tesis etmek ve aynı şekilde İsrail menşeli malları doğrudan veya transit olarak Sudan’a ithal etmek yasaktır.

Kanalın aktardığı bilgilere göre, Sudanlı yetkililer, sözde “İsrail ile barış sürecini” ilerletmek amacıyla boykot yasasını iptal etmek için çalışıyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz haftalarda, Siyonist İsrail ile Sudan arasında varılan normalleşme anlaşması için resmi imza töreni, başkent Hartum’da ABD Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Törene, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Sudan Maliye Bakanı Hibe Muhammed Ali ve Sudan Adalet Bakanı Nasruddin Abdulbari katıldı.