İran’dan Ermenistan’a İsrail Tepkisi

İran İslami Şura Meclisi uluslararası Filistin intifadasına destek konferansı Genel Sekreteri Hüseyin Emir Abdullahian, Ermenistan yönetiminin Tel aviv’de Büyükelçiliğini açma kararını hayret verici niteledi.

Pazar günü yaptığı açıklamada Arap olan veya olmayan ülkelerin siyonist rejim İsrail ile her türlü ilişkilerini normalleştirme girişimini kınayan İslami Şura Meclisi uluslararası Filistin intifadasına destek konferansı Genel Sekreteri Hüseyin Emir Abdullahian, Ermenistan yönetiminin kararını yeniden gözden geçirmesini ve mazlum ve avare Filistin milletine yardım için gerekli tedbirleri almasını umduğunu belirtti.

EmirAbdullahian, Ermenistan yönetiminin kararı Filistin milletinin çıkarları ile çeliştiğini ve bölgenin istikrarı ve güvenliği üzerinde olumsuz tesiri olacağını vurguladı.

Emir Abdullahian ayrıca siyonistlerin Batı Şeria’yı işgal altındaki topraklara ilhak etme yönünde attığı küstahça adımları da Filistin topraklarına tecavüz niteleyerek bu adım bölgede gerilimi daha da tırmandıracağı uyarısında bulundu.

Tahran ve Erivan arasındaki dostane ilişkilerin bölgede istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli etken olduğunun altını çizen Emir Abdullahian İran İslam Cumhuriyeti ister Hristiyan, ister Yahudi ve ister Müslüman olsun, Filistin’in esas sakinlerinin haklarına ve kendi kaderini belirlemelerine vurgu yaptığını ve siyonistlerin işgal altındaki topraklarda hatta gerçek Yahudileri de rehin aldığına inandığını vurguladı.