SLOVENYA’dan Filistin Konusunda GERİ ADIM

Pahor “Filistin’i tanıma zamanı henüz gelmedi” dedi.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec geçen Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin Filistin devletini tanımaya hazırlandığını belirtirken, Cumhurbaşkanı şartların olgunlaşmadığı gerekçesiyle şu anda Filistin devletini tanımayacaklarını söyledi.

Brüksel’de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile görüşen Slovenya Dışişleri Bakanı Erjavec, Ljubljana parlamentosunun ilkbaharda Filistin devletini tanımada kararlı olduğunu iletmişti.

Parlamentodaki Dışişleri Komisyonunun önümüzdeki Çarşamba günü bu yönde yapılan öneriyi tartışıp önümüzdeki Nisan ayında gündeme alınması için parlamentoya havale etmesi bekleniyor.

Slovenya’nın işgal rejimindeki büyükelçisi de geçen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amerika Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin ülkesini bu yönde karar almaya zorladığını söyledi.

28 Avrupa ülkesinden 9’u şimdiye kadar Filistin devletini tanıdı.

Uzmanlar ve gözlemciler Slovenya’nın geri adım atmasının, Amerika ve İsrail’in Filistin halkını Kudüs’ten ve mültecileri de dönüş hakkından mahrum bırakan Yüzyılın Anlaşması’na zemin hazırlamak için yaptıkları baskının bir halkası olduğunu ifade ediyor.