Siyonistlerin Yaraladığı Filistinli Velid Helave Şehit Oldu

İşgal altındaki Kudüs’ün kuzeyindeki Kalandiya askeri kontrol noktasında 16 Ağustos’ta İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurulan Abdunnasır Velid Helave şehit oldu.

Şehidin kardeşi Faten Helave, kardeşinin küçükken yüksek ateş nedeniyle işitme ve konuşma kaybına uğradığını, evli ve üç çocuk babası olduğunu belirtti.

Faten Helave, kardeşinin söz konusu tarihte ailesine, Kudüs’teki kız kardeşinin evine oradan da Mescidi Aksa’ya gidip namaz kılacağını söylediğini ifade etti.

Helave, işgal güçlerinin kontrol noktasında yaptığı değişiklikler nedeniyle kardeşinin hangi yönden geçeceğini bilmediğini yanlışlıkla işgal askerleri için ayrılan geçişe yöneldiğinin söyledi.

Devamında işgal askerlerinin kardeşine bağırdıklarını ancak duymadığını çevresinde olup bitenlerin farkında olmadığını, bu nedenle askerlerin ona ateş açtığını ve ayağından vurulduğunu belirtti.

Ardından kardeşinin hastaneye kaldırıldığını 3 ay boyunca orada kaldığını, bu süre zarfında 4 ameliyat geçirip 5. ameliyatı beklediğini belirten Helave, kardeşinin kullandığı ilaçlardan ötürü sağlığının çok kötü bir durumda olduğunu, ailesinden kimseyi tanımayıp hafızasını kaybettiğini, yemeyi, içmeyi kestiğini ve nihayetinde vefat ettiğini aktardı.

Son olarak kardeşinin Nisan 1964’te doğduğunu ve diğer kardeşi ile Selfit’in batısındaki Meshe beldesinde kumaş döşeme işinde çalıştığını belirtti.