Siyonistler Kudüs’te HAVRA Açılışı Yaptı

Açılışı yapılan havra Mescidi Aksa’nın güneyinde yer alıyor. Açılış esnasında havranın bulunduğu beldenin caddelerinin kapatıldığı ve çok sıkı tedbirler alındığı ifade edildi.

Silvan’daki Vadi Hilve Bilgi Merkezi’nin verdiği bilgilere göre işgal rejiminin Tarım Bakanı Uri Ariel, Knesset üyeleri, birçok haham ve 300 kadar yahudi yerleşimci söz konusu havranın açılışında bulundu.

Havra, Batnı Heva mahallesinde 2015 yılında gasp edilen Ebu Nab arsası üzerine inşa edildi. Açılış töreni esnasında içeriye Tevrat’tan bölümler sokulması işlemleri ve dinî ritüellerle eğlenceler de düzenlendi.

İşgal rejiminin güvenlik güçlerinin dün öğle saatlerinden itibaren tören için hazırlık çalışmalarını başlattıkları ve akşam saatlerinde de açılış töreninin düzenlendiği ifade edildi.

Tören için yaklaşık beş saat süreyle Silvan beldesindeki çeşitli mahallelerin girişleri kapatıldı.

Silvan beldesi normalde Filistinli nüfusun yoğun olduğu bir bölge olduğu halde siyonistlerin buraya görkemli bir havra inşa etmeleri Kudüs’teki yahudileştirme faaliyetlerini Kudüs’ün her tarafına yayma amaçlı projelerinden bir halka oluşturuyor.