Siyonistlerin 15 Mayıs İçin E1 PROJESİ Hareketliliği

İşgal hükümetindeki iskân, eğitim ve adalet bakanları, Kudüs’teki işgal belediyesi ve işgal rejimi İçişleri Bakanlığı bünyesinde bulunan iki komiteyle koordineli bir şekilde projenin başlamasına onay almak için üst düzeyde hazırlık yürüttüğü belirtildi.

Kaynaklar, Netanyahu hükümetinin ABD Başkanı Donald Trump’ın işgal rejiminin kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 15 Mayıs’ta ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması için işgal rejimine yapacağı ziyareti kullanma niyetinde olduğunu söyledi.

İsrailli bakanların Kudüs’ün doğu kapılarını kapatacak projeyi ilan etmeye hazırlandığını belirten kaynaklar, Amerika’nın eski yönetimlerinin iki devlet çözümünü yok edecek projenin uygulanmaması için işgal rejimini uyardıklarını ifade etti.

Kaynaklar, Netanyahu hükümetinin kendini destekleyen ABD Başkanı Donald Trump’ı en tehlikeli Yahudileştirme projesiyle deneme niyetinde olduğunu belirtti.

Bu arada, Arap Araştırmalar Derneği Harita Dairesi Başkanı Halil Et-Tufekci, projenin eski olduğunu ve uluslararası toplum ile eski Amerikan yönetimleri tarafından reddedildiğini açıkladı.

Et-Tufekci, projenin ilk kez 1994’te ilan edildiğini ve 12443 dönümlük bir alanı kapsadığını, projenin en tehlikeli Yahudileştirme projesi olduğunu ve Kudüs’ün doğusunu kapatarak gelecekte genişlemesine engel olacağını söyledi.