Siyonist Yahudi Milyarderden Trump’a 50 Milyon Dolar

Siyonist Yahudi milyarder Sheldon Adelson, İsrail yanlısı vaatlerinin yerine getirilmesi karşılığında Başkan Trump’ın seçim kampanyalarına büyük miktarda para desteğinde bulundu.

Trump’ın ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararında, İsrail’in Golan tepelerindeki egemenliğinin kabul edilmesinde, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasında, Yahudi yerleşim merkezlerinin meşrulaştırmasında, Filistin Yönetimi’ne yardımların kesilmesinde ve normalleşme anlaşmalarına destek olmasında Adelson ismi geçiyor.

ABD’de yayın yapan CNBC televizyon kanalı, Las Vegas Sands Corporation’ın CEO’su olan kumarhane işletmecisi Sheldon Adelson’un, ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 Kasım’da yeniden seçilmesine yönelik kampanyaya 50 milyon dolar bağış yapacağını bildirdi.

Söz konusu bağış kararının verilmesi, Trump’ın BAE, Bahreyn ve işgalci İsrail arasındaki normalleşme anlaşmalarına Beyaz Saray’da ev sahipliği yaparak destek olmasından sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Bağışın doğrudan Trump kampanyasına, Kongre’de Trump ve cumhuriyetçilere yardım eden Cumhuriyetçi Parti’ye ve diğer gruplara gideceği belirtildi.

İngiltere’de Arapça yayınlanan “el-Kuds el-Arabi” gazetesi, BAE’nin işgal yönetimiyle ilişkileri normalleştirme niyetini açıklamasından bir gün önce, Trump’ın o gün Adelson ile yaptığı bir telefon görüşmesinde seçim kampanyası için bağışta bulunmasını istediğini açıklamıştı.

Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesinde, Benyamin Netanyahu’nun İsrail Başbakanı seçilmesinde ve ABD’nin Filistin’e yaptığı yardımların kesilmesinde Adelson’ın etkili olduğu biliniyor.

Adelson ve eşi, dört yıl önce cumhuriyetçilere 82 milyon ve 2016 başkanlık seçimi boyunca 27 milyon dolardan fazla yardımda bulunmuştu.

Yahudi asıllı milyarder Sheldon Adelson, Amerikan Cumhuriyetçi Partisi ve İsrail’in büyük bir destekçisi olarak biliniyor. Adelson, ABD’nin en büyük kumarhane zinciri Las Vegas Sands’in kurucusu.