Siyonist Yahudilerin Mescidi Aksa Baskısı Artıyor

Siyonist başbakan Benyamin Netanyahu, Pazartesi günü yaptığı kabine toplantısında, Knesset ve kabine üyelerine getirdiği Mescid-i Aksa baskınına katılma yasağını Ramazan ayının sonuna kadar uzattığını açıkladı.

İşgal altındaki Filistin topraklarında yayın yapan 2. Kanalın haberine göre Netanyahu, fanatik Yahudilerin hükümete uyguladığı baskılara rağmen, Kudüs İntifadası’nın başlamasından sonra aldığı yasak kararını uzattı.

GÖZAT  Siyonistler Mescidi Aksa'da Ayin Yapmak İstiyor

Yasağın kalkması için Netanyahu hükümetine baskı yapanlar arasında Knesset üyesi Yehudah Glick başı çekiyor.  Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınların örgütleyicisi olarak bilinen Glick, sadece Netanyahu’ya baskı yapmakla kalmayıp İsrail Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak, Netanyahu’nun uyguladığı yasağın kaldırılmasını istedi.

GÖZAT  MESCİDİ AKSA Yerin Altında ve Üstünde İşgal Ediliyor

İbranice yayın yapan Walla haber sitesinin bildirdiğine göre Glick, yasağa tepki göstererek “Netanyahu, polisten sorumlu değil. Polise emirler veremez. Netanyahu’nun böyle bir yetkisi yok” dedi.

Glick, Mescid-i Aksa baskınlarını organize etmesinden ötürü İslami Cihad Hareketi mensubu Filistinli bir mücahidin silahlı saldırısına uğramıştı.

GÖZAT  Hamas'tan Arap Zirvesine Kudüs ve Mescidi Aksa Çağrısı

Knesset üyeleri ve Siyonist bakanlar, Mescid-i Aksa baskınlarına katılamasa da onlarca Siyonist yerleşimci, günlük olarak düzenlenen baskınlara katılıyor.

İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya giren yerleşimciler, Aksa’nın avlusunda bir süre ibadet yaptıktan sonra Aksa’yı terk ediyor.