Siyonist Netanyahu’nun 1,5 YILDA 5. RUSYA ZİYARETİ

Siyonist Netanyahu’nun Perşembe günü yaptığı Rusya ziyareti, son bir buçuk yıl içinde düzenlediği beşinci Moskova ziyareti olarak kayıtlara geçti. Netanyahu ve Putin arasında son süreçte özellikle telefonla da sık sık görüşmelerin yapıldığı belirtiliyor.

Siyonist rejim Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi’nde Rusya uzmanı olarak görev yapan Sarah Fainberg, Netanyahu’nun bu seferki ziyaretinin geçmiştekilerden çok farklı olacağını zira önümüzdeki sürecin Suriye’de siyasi çözümün tanzim edileceği bir süreç olacağını vurguladı. Netanyahu’nun bu seferki Moskova ziyaretinin bütünüyle Suriye diplomasisi ile ilişkili olacağı ve İran ile Hizbullah’ın Suriye’deki pozisyonuna ilişkin Putin ile mutabakat arayışı çerçevesinde gerçekleşeceği belirtildi.

GÖZAT  Siyonist Netanyahu Rusya'ya Gidiyor

Suriye’de siyasi çözüme iyice yaklaşıldığı bir dönemde İsrail’in diplomatik olarak oyun dışı kaldığını belirten Fainberg, Suriye’nin farklı odakların gölgesinde etki alanları şeklinde soyut olarak bölüneceğini iddia ederek İsrail’in bu sürece dahil olması gerektiğini vurguladı.

Netanyahu’nun Putin ile görüşmesinde Suriye’nin geleceğine ilişkin yalnızca İsrail’in kırmızı çizgilerini yinelemekle kalmayacağı Suriye’nin yeniden dizayn edilmesi sürecinde aktif bir oyuncu olarak yerini almak için çabalayacağı belirtildi.

GÖZAT  SİYONİST NETANYAHU: Rusya'ya Suriye İçin Gidiyorum

Ayrıca Kremlin’den yapılan açıklamaya göre de, görüşmede, Ortadoğu’daki gelişmeler, Suriye krizi ve Rusya-İsrail ilişkileri müzakere edildi.

Putin, İsrail’le iyi ilişkiler içerisinde olduklarını, Netanyahu ile sık sık görüştüklerini söyledi. Netanyahu’yu Moskova’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Putin, onu Yahudilerin Purim Bayramı dolayısıyla kutladı.

GÖZAT  Rusya, Filistin-İsrail SÖZDE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE Hazırlanıyor

Netanyahu da İsrail ve Rusya arasındaki ticari, kültürel ve turizm ilişkilerinin sürekli geliştiğini belirtti. İsrail’de yaşayan Rusya göçmeni Yahudilerin iki ülke arasında köprü oluşturduğunu ifade eden Netanyahu, İsrail ve Rusya arasında emeklilik sözleşmesi konusunda sağlanan anlaşma için Putin’e teşekkür etti.

GÖZAT  İsrailli Eski Bakan: SURİYE MUHALİFLERİ İle Koordinasyon İçindeyiz

İran’a yönelik eleştirilerde bulunan Netanyahu, İran’ın İsrail devletini yok etmek istediğini fakat kendilerini korumaya gücü yetecek ordularının olduğunu belirtti.

El-Cezire kanalı da Korsan İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yakın bir kaynağa dayandırarak, Rusya yönetiminin İsrail’e Hizbullah hareketine karşı Suriye hava sahasını kullanma izni verdiğini iddia etti.