Siyonist Medya: Hizbullah Gücünü Kanıtladı

Lübnan direniş hareketi Hizbullah, İsrail işgalinin sınıra yakın mevzilerini ve askeri araçlarını hedef almaya devam ederken, Siyonist rejim kuzey cephesinde Hizbullah’ın caydırıcı gücünü göstermeyi başardığını kabul ediyor. 

Direniş hareketi Hizbullah, işgal altındaki Şeba Çiftlikleri’ndeki Ruveysat el-Alam bölgesini ve Kfar Şuba’yı roketlerle hedef aldığını duyurdu. Direniş ayrıca dün öğleden sonra el-Abad ve “Misgav” askeri bölgelerini hedef aldığını doğruladı.

El-Meyadin haber ajansı da El Bayyad ve El Malikiye bölgelerinin güdümlü füzelerle hedef alındığını bildirdi. İsrail işgal güçleri sözcüsü ise Lübnan’dan Batı el-Celil’deki bölgelere anti-zırh füzelerinin fırlatıldığını doğrularken, İsrail medyası da güney Lübnan’dan “el-Malikiyah bölgesine bir tanksavar füzesinin fırlatıldığını” bildirdi.

Bölgeden son gelişmeleri aktaran El-Meyadin’in güney Lübnan muhabiri, Lübnan Direnişinin el-Bayyad ve el-Malikiyah bölgelerini hedef aldığını, işgal güçlerinin ise sınır kasabaları Aitaroun ve Blida’nın çevresini bombaladığını belirtti. İlgili diğer yerel kaynaklara göre Güney Lübnan’daki çok sayıda İsrail işgal askeri üssü koordineli füzelerle hedef alındı.

Raporlar, güdümlü füzelerin aynı zamanda Lübnan’ın Houla köyünün sınırlarına yakın İsrail’in El-Abbad sahasının kulesinde bulunan teknik ekipmanı vurduğunu gösterdi. Öte yandan İsrail medyası, Lübnan sınırı yakınında, işgal altındaki Filistin’in kuzeyine doğru giden bir insansız hava aracının durdurulduğunu doğruladı.

İsrail medyası ayrıca Lübnan sınırlarına yakın bir yerleşim yeri olan “Bar’am”a düzenlenen tanksavar füze saldırısının ardından iki yaralı İsrail askerinin Hayfa’daki “Rambam” hastanesine nakledildiğini bildirdi. Siyonist medyada yer alan başka bir raporda, Hizbullah’ın işgale karşı operasyonlarına başladığından beri Lübnan sınırında önemli başarılar elde ettiği vurgulandı.

İbrani medyasına göre Hizbullah’ın elde ettiği kazanımlar, işgal ordusunun kuzey cephesinde operasyon başlatmasını oldukça zorlaştırdı. Ayrıca Hizbullah’ın bu cephede gerçekleştirdiği operasyonlar, İsrail ordusunun askeri yeteneklerine ciddi zarar verdi. İsrail gazetesi Israel Hayom, Hizbullah’ın amacının, işgal ordusunu kuzey cephesinde “gözetleyemez hale getirmek” olduğunu belirtti. Gazete, Hizbullah’ın gerçekten de “birçok gözlem noktasına ve kameraya zarar vermeyi” başardığını vurguladı.