İsrail, Neden Filistin Direnişinin Gücünü İtiraf Ediyor?

Siyonist işgal rejimi var gücüyle Gazze’deki Filistin direnişinin askeri gücünü göstermeye, bu şekilde Müslümanlarla Filistinlilere yönelik İsrail’in politikasına çanak tutan Amerika’nın yeni başkanı Donald Trump’a siyasi kurbanlar sunmak istemektedir.

Direnişin Adımlarını Takip

Siyonist işgal rejimi basını direnişin hazırlıklarını, araçlarını ve taktiklerini mercek altına almakla meşgul olmaktadır. Mesela işgal rejimi Kanal-10 Televizyonu yayınladığı raporda, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın büyüyen askeri gücünü uzun uzadıya işledi.

İşgal televizyonu yayınladığı raporda, İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın daha önceki dönemlerden farklı olarak olaylara oldukça zekice ve cesurca yaklaştığını ifade etti.

İşgal televizyonu 2014 savaşından şimdiye kadar yaptıkları 846 günlük takip ve gözetim neticesinde Gazze sınırındaki askeri durumu gözlemleyebildiklerini, burada Kassam Tugayları’nın askeri eğitim kamplarını ve gözleme noktalarını yakından takip ettiklerini iddia etti.

Kanal-10 Televizyonuna göre, İsrail Genel İstihbarat Birimi Şabak’ta çalışan üst düzey bir yetkili, “Hamas bugün yeni savaşlara daha hazırlıklıdır. Tek kelimeyle Hamas kendini bir örgüt gibi değil, bir ordu gibi hazırlamaktadır” dedi.

Adını vermek istemeyen yetkili, Tel Aviv’den Hamas ve askeri kanadı olan Kassam Tugayları’nı yayınlanan rapordaki verilere göre değerlendirmesini istedi.

Filistin Direnişine karşı süregelen politika

“İsrail yeni çatışmalar için direnişin askeri imkânlarını ortaya koymaktan geri durmuyor. Bununla Gazze’ye yapacağı yeni bir saldırının bahanesini ve içerde ve dışarıda kamuoyu oluşturmak istiyor.”

Son gelişmeleri değerlendiren üç analistin; Dr. Adnan Ebu Amir, Dr. Raid Nairat ve Orgeneral Vasif Arikat’ın ortak kanaatidir.

Ebu Amir şöyle diyor:

“Siyonist işgal rejimi direniş güçlerinin olası bir savaş için yaptıkları her türlü askeri faaliyeti, onarım ve çalışmayı çok yakından takip ediyor.”

Nairat ise, işgalcinin özellikle Gazze üzerinde durduğunu belirterek, bunun Trump’ın politikalarıyla da kesiştiğini söyledi.

Trump akordu

Ebu Amir, “İsrail, savaşılması gereken İslamî cihad hareketinin bir parçası olarak gördüğü Filistin direnişine karşı bölgedeki bazı ülkelerle de koalisyon kurmak istiyor” derken, siyasi bilimler hocası Profesör Raid Nairat ise, “İsrail Trump’ın sevgisini kazanmak için onun çaldığı telden çalıyor ve Trump’ın bahsettiği terör örgütlerine Filistin direniş gruplarıyla Gazze ve Gazze’deki direnişin de eklenmesini istiyor” diyor.

Asker kökenli uzman Arikat ise şunları söylüyor:

“İsrail’in güven ve istikrarın garantörü ABD’dir. Siyonist liderler, seçim propagandasında terör örgütlerine karşı demir yumruk politikası uygulayacağı sözünü veren Trump’a fazlasıyla umut bağlamışlar. O nedenle İsrail bu süreci değerlendirerek dünyayı Filistin direnişine karşı kışkırtmak ve savaşta en zayıf halka ve taraf olduğu imajını yaratmak istemektedir.”

Ebu Amir sözlerini şöyle tamamlıyor:

“İsrail direnişin gücünü göstererek İsrail kamuoyunu direniş gibi bir düşmana karşı toplarken, iç ihtilafları da gidermek istiyor. Aynı şekilde uluslararası camiaya ve dünyaya kendisini bekleyen ve yok etmek isteyen bir düşmanının olduğu, dolayısıyla kendisini askeri ve siyasi olarak desteklemeleri, zaman zaman yaptığı ihlalleri de görmezden gelmeleri gerektiği mesajını vermek istiyor.”