Siyonist İsrail’in Tehditlerinin Hiçbir Etkisi Yok

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, işgalci İsrail’in, Gazze Şeridi’nin tek ticari kapısını kapatma kararının, Filistin halkının ablukayı kaldırma kararlılığı karşısında bir anlam ifade etmediğini belirtti.

Filistin halkı başta olmak üzere birçok kesimin tepkisine neden olan İsrail kararı hakkında basın açıklaması yapan el-Kanu, “Abluka altındaki Gazze’nin tek ticaret kapısı olan Kerem Ebu Salim’i kapatma kararı alan İsrail, söz konusu kararla bölgeye inşaat malzemesinin girişini engellemeyi hedefliyor.” ifadelerine yer verdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun her fırsatta Filistinlileri tehdit ettiğine dikkat çeken Hamas’ın önemli isimlerinden el-Kanu, işgalci İsrail’in, Gazze Şeridi’nde zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Filistinlilere karşı baskıcı tutumunu artırdığını ve hayatı daha da çekilmez bir hale getirmek için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Kendi topraklarında onurlu bir hayat yaşamanın Filistinlilerin en doğal hakkı olduğunu aktaran el-Kanu, “Gazzeliler, 14 yıldır maruz kaldıkları haksız ve hukuksuz ablukayı kırmak için direnişe devam edeceklerdir. Bunun mukabilinde işgalcilerin yaptığı tehditlerin bizim nazarımızda hiçbir kıymeti yoktur.” dedi.

Diğer taraftan Siyonist İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin tek ticaret kapısı durumunda olan Kerem Ebu Salim’i, insani yardım ve akaryakıt dışındaki tüm ticari girişlere kapatma kararı aldığını duyurmuştu.

İsrail’in Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Gazze’den yakıcı balonların fırlatılmasının sürmesi gerekçesiyle Kerem Ebu Salim kapısının ticari mal girişine kapatılması emrini vermişti.