BM: İbadet Edenlerin Öldürülmesi “ÇOK ACI”

Tüm taraflara gerginliği ve şiddeti daha da artıracak eylemlerden uzak durma çağrısı yaptıklarını belirten Haq, BM’nin kutsal mekanlardaki mevcut statünün korunmasını istediğini hatırlattı.

Kutsal mekanlarda ibadet özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Haq, “Kutsal mekanlarda ibadet eden herkesin dini özgürlüklerine saygı gösterildiğini hissetmesi gerekir. Buradaki meşru güvenlik kaygılarını da anlıyoruz ama öbür yandan da mevcut statünün korunması gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

“İbadet için toplananların öldürülmesi acı bir hadise”

Bir gazetecinin “İsrailli birisi öldürüldüğünde Genel Sekreter hemen kınama mesajı yayımlıyor. Filistinliler öldürülünce biz sormazsak bırakın kınamayı açıklama bile yapılmıyor. İsrail kanı ile Filistin kanı arasında ayrım mı yapıyorsunuz?” diye sorması üzerine Haq, iki tarafın da benzer şekilde BM’yi suçladığını savundu.

Her kimden ve kime karşı olursa olsun şiddet olaylarından kaygı duyduklarını vurgulayan Haq, tüm şiddet olayları nedeniyle müteessir olduklarını ve en faydalı adımı atmaya çalıştıklarını ifade etti.

Haq bir gazetecinin “Bugün Filistinlilerin öldürülmesini kınıyor musunuz şimdi?” sorusu üzerine “Biz açıkça öldürülen herkes için kaygı duyuyoruz. Ne olduğunu öğrenmek için daha fazla detaya ihtiyacımız var. Sadece ibadet etmek için toplananların özellikle de küçüklerin öldürülmesi çok acı bir hadise.” diye konuştu.