Siyonist İsrail’den Bayreyn’e Elçi Ataması

Bahreyn Krallığı’nın siyonist işgal rejimi nezdinde görev yapacak büyükelçisini göndermesine işgalci siyonistten cevap geldi ve o da Bahreyn’in başkenti Manama’da görev yapacak büyükelçisini tayin etti.

İşgal hükümetinin twitter hesabındaki Arapça mesajda; “Emektar İsrailli diplomat Eitan Naeh İsrail’in Bahreyn’e ilk büyükelçisi olarak atanmıştır. Kendisi daha önce Abu Dabi’de İsrail’in maslahatgüzarı olarak görev yapıyordu.” denildi.

Eitan Naeh daha önce sekiz ay süreyle, işgal rejimiyle diplomatik ilişki içine giren ilk Körfez ülkesi durumundaki Birleşik Arap Emirlikleri nezdindeki İsrail heyetinin başkanlığını yapmıştı.

Siyonist işgal rejimi geçtiğimiz Ocak ayının ortalarında Bahreyn’in başkenti Manama’ya diplomatik bağlantı için geçici misyon şefi olarak Itay Tagner’i tayin etmişti.

Bahreyn Krallığı’nın siyonist işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme anlaşmasına dayalı olarak tayin edilen ilk İsrail Büyükelçisi Halid Yusuf El-Celahime de 31 Ağustos 2021 Salı günü Tel Aviv’e giderek resmen görevine başlamıştı.

Halid Yusuf El-Celahime kişisel twitter hesabında hem Arapça, hem İbranice hem de İngilizce yayınladığı mesajında; “Bugün, Bahreyn’in İsrail nezdindeki ilk büyükelçisi olarak üstlendiğim göreve başlayacağımı duyurmak bana şeref vermektedir.” ifadesini kullanmıştı.

Bahreyn, geçtiğimiz Mart ayının sonunda El-Celahime’yi Tel Aviv büyükelçisi olarak tayin etmeyi kararlaştırdığını duyurmuştu.

Celahime, geçtiğimiz Mayıs ayının 29’unda da Bahreyn Kralı Hamd bin İsa Âl Halife önünde görev yemini yapmıştı.

Celahime’nin Tel Aviv’e ulaşmasıyla birlikte siyonist işgal rejimi nezdindeki Arap büyükelçilerin sayısı dörde çıktı. Daha önce Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçi tayin etmişti.

Bahreyn, siyonist işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme anlaşmasını ise Eylül 2020’de imzalamıştı.