Siyonist İsrail Filistin Cinayetlerinin Önünü Açıyor

Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, İsrail yargısının 24 Mart 2016 tarihinde Abdufettah Eş-Şerif isimli Filistinli genci öldüren İsrailli asker Elior Azaria’nın fiilini kasıtsız öldürme olarak nitelemesi adalet arayanlara, saldırıların hedef aldıklarına ve onların ailelerine, İsrail mahkemelerinin dürüst olamayacağı ve doğru hüküm verme konusunda hukuki ehliyete sahip olmadıkları mesajı verdiğini dile getirdi.

Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi’nin basın açıklamasında mahkemenin, savunma avukatının Azaria’nın Şerif’i öldürme kastının olmadığına dair sözlerine göre hüküm verdiğine ve avukatın iddialarını geçerli sayarak askeri sadece kasıtsız öldürme suçlamasıyla yetindiğine dikkat çekildi. Açıklamada, Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi’nin derlediği fotoğrafların ve topladığı bilgilerin ise öldürme eyleminin tamamen kasıtlı olduğunu çok açık bir şekilde gözler önüne serdiği vurgulandı.

Gözlemevi, işgalci askerlere karşı bıçaklı eylem düzenlemeye kalkıştıkları iddia edilen 21 yaşındaki Filistinli genç Abdulfettah Eş-Şerif’ ile 21 yaşındaki Remzi Kasravi’ye 24 Mart 2016 tarihinde El-Halil’in Tellu’r-Rumeyde bölgesinde işgalci askerlerin saldırması olayını etraflıca araştırmış ve işgalci askerin bu iki gencin üzerine en az on kurşun sıktığını, sonra her ikisini de yaralı olarak ortada bıraktıklarını, ardından bir askerin yaklaşıp Abdulfettah Eş-Şerif’in üzerine çok yakın mesafeden ateş ettiğini belgelemişti.

Ancak işgal mahkemesi verdiği hükümde ortaya konan belgeleri nazarı dikkate almayarak saldırıyı düzenleyen askerin avukatının hiçbir belgeye dayanmayan iddiasını esas aldı.

Avro-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi İsrail mahkemesinin sergilediği tutumun işgal askerlerinin kasıtlı öldürmelerine kapı açtığına dikkat çekti.