SİYONİST General: ELEKTRİK ve MAAŞ Krizi GAZZE’de Patlama Yapar

Amidror Israel Hayom isimli gazeteye yaptığı açıklamada bütün bu baskıların doğuracağı genel durumun Hamas’ı kaybedecek bir şeyinin kalmaması noktasına getireceğini ve bunun da onu Gazze’yle birlikte askerî mücadeleye götürecek bir patlamaya yol açabileceğini söyledi.

İşgal rejiminin yedek subayı Amidror bu dönemde Hamas’ın üç yönden baskıya maruz kaldığını bunların da en önemlisinin Katar yönünden olduğunu, bu baskının devamı durumunda Katar’ın onunla ilişkisini kesebileceğini ve oradan gelen yardımların kesileceğini ancak bunun Gazze halkına da yansıyacağını iddia etti.

GÖZAT  GAZZE Halkı RAMAZAN'a Kriz İle Girdi: ELEKTRİK - SU - MAAŞ

Amidror, ikinci baskı yönünün Mahmud Abbas yönetiminin uygulamaları ve kararları olduğunu söyledi. Bu baskının da Abbas yönetiminin binlerce memurun maaşını kesmesi dâhil Gazze içine giren paraların miktarlarını ciddi şekilde azaltması suretiyle yansıdığını vurguladı.

Amidror Abbas’ın Gazze’nin elektrik faturasını da ödememek suretiyle buna karşılık İsrail’den Gazze’ye verilen elektriğin miktarını azaltmasını istediğini hatırlattı. Amidror, Gazze için İsrail’in verdiği elektriğin bir alternatifinin bulunmadığını, Mısırlıların bile Gazze’ye elektrik verme işlemini durduğunu dolayısıyla bölgenin elektriğinin azaltılmasının büyük bir baskıya neden olacağını belirtti.

GÖZAT  Hamas: Abluka Altındaki Gazze, PATLAMA NOKTASINDA

Amidror açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İsrail açısından bu kararlar iyi değildir. Fakat Hamas’ı silahından taviz vermeye zorlamak için ona baskı yapmakta İsrail açısından yarar vardır. Fakat bu genel bir şekilde olmalıdır. Gazze’de durum gittikçe tehlikeli bir hal almaktadır. Artık Hamas’ın kaybedeceği bir şey kalmamıştır. Eğer gidişat halkın Hamas’a karşı durmasına neden olursa Hamas da İsrail’e karşı bir askerî operasyona girebilir.”