Hamas: Abluka Altındaki Gazze, PATLAMA NOKTASINDA

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Gazze’deki liderlerinden Fethi Hammad, Gazze’ye uygulanan ambargonun derhal sonlandırılması aksi takdirde Gazze’de büyük bir patlamanın yaşanacağı uyarısında bulundu.

GÖZAT  Karikatür: Amerika Himayesinde Siyonistlerin GAZZE ABLUKASI

Gazze’deki Birleşmiş Milletler Yüksek Temsilciliği’nin önünde düzenlenen protesto gösterisine katılan Hammad “Patlamanın işaretleri bir çok alanda görülmeye başladı. Öğrenci ve hastaların Gazze dışına çıkmasının engellenmesi, Batı Şeria ve Kudüs’teki Yahudileştirme ve yerleşim merkezi inşaatları, gelecek patlamayı tetikleyecektir. Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi ve işgalci duysun! Eğer ambargo kalkmazsa patlama geliyor. Batı Şeria ve Gazze’deki halkımızın gerçekleştireceği patlamanın etkisi, bize ambargo uygulayan ve yolumuzu kesen herkesi kapsayacak” dedi.

GÖZAT  Video: Gazze-Filistin = Ambargo-Abluka-Zulüm...

Gazze’deki Filistin halkının havaalanı, liman ve açık sınır kapıları inşa etme hakkının olduğunu ifade eden Hammad “Biz, bu durumun bu şekilde devam etmesine daha fazla tamamül etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İnsan hakları örgütlerine göre Gazze’ye uygulanan ambargodan ötürü Gazze’deki fakirlik oranı %65 oranında artarken Gazze halkının %80’i dışarıdan gelen yardımlarla geçimini sağlayabiliyor.

GÖZAT  Siyonis İsrail'in GAZZE ABLUKASI Genişleyerek Devam Ediyor

Abluka altında iş koşullarının da çok kötüleştiği belirtilirken halihazırda Gazze’deki işsizlik oranı ise 2016 yılının sonunda %43’e yükseldiği açıklandı.

Gazze, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 2007 yılında gerçekleştirdiği operasyon sonucunda İsrail’le işbirliği yapan Fetih liderlerinden Muhammed Dahlan ve ekibini Gazze’den çıkarmasından beri ambargoya maruz kalıyor.