SİYONİST Analist: 2019, İSRAİL İçin Çok ZOR Geçecek!

2019 yılının başlamasıyla birlikte Siyonist askerî analistler bu yılın İsrail için güvenlik tehditleri ve tehlikeli çatışmalarla dolu bir yıl olacağı yorumlarında bulundular.

Siyonist İsrailli analist Yuvaf Limor konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Yeni yıl İsrail için tehlikeli güvenlik sorunlarıyla dolu bir yıl olacak. Ayrıca tüm cephelerde eş zamanlı çatışmaların yaşanması da muhtemel bir durum. Elbette İsrailli yetkililer geniş çaplı bir çatışmanın yaşanmasını istemiyorlar ancak bu tarz bir olayın yaşanma tehlikesinin ciddi anlamda hissediliyor olması önemli bir konudur.

Tel-Aviv’deki yetkililer erken seçim ve eş zamanlı olarak İsrail Genelkurmay başkanlığı seçimlerinin yaklaştığı bu günlerde, geniş çaplı çatışmalar gibi olası gelişmelere karşı uyanık olmalıdırlar. Yeni yıl kesinliklerden bahsedilemeyecek bir yıl olacak ve tüm cephelerde savaş ihtimali de artacaktır.

İsrail yeni yıla, en az ölçüde, geniş çaplı askerî bir operasyona girerek başmalıdır. Zira İsrail’in bütün düşmanları, İsrail’le karşı karşıya gelmelerine engel olan iç karışıklıklar ve krizlerle boğuşmaktadırlar.

Suriye yedi buçuk yıllık savaşın enkazını kaldırmaya çalışırken, Hizbullah ise Lübnan’da ekonomik kriz ve siyasî sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. HAMAS da Gazze’de ekonomik durumu düzeltmek için ter dökerken, Batı Şeria’daki tüm çatışmaların temel sebebi de geçim konusu ve Ebu Mazen’in yerini kimin alacağıdır. Tabi tüm bu engellere rağmen askerî çatışma ihtimali söz konusudur. Bu arada İran da geçtiğimiz yıllarda İsrail’in ağır darbelerine maruz kaldığından intikam için kolları sıvamıştır.

İlk ve son saldırılar yeni bir savaşın önüne geçmelidir. Ancak eğer buralarda başarısız olursak, şu iki sahadan başarıyla ayrılmamız gerekmektedir; İran’ın Suriye’deki varlığına ve Hizbullah’a yaptığı silah sevkiyatına engel olmak.

Bu bağlamda İsrailli analist Yosi Ehimayer de Maariv gazetesinde şunları yazdı:

Erken seçimin eşiğinde olduğumuz şu sıralarda İsrail’in dış düşmanlar tarafından başlatılan bir savaşın içine çekilmesi tehlikesi mevcuttur. Özellikle de düşmanın, İsrail’e karşı hamleye hazır olduğu şu dönemlerde… Gelecek bizim için tatsız sürprizlerle dolu ve bu sürprizler kriz durumunu şiddetlendirecektir.

Tüm bunlardan dolayı İsrailliler, seçimlerdeki sorumluluklarını yerine getirmelidirler ki geçici hükümet de siyasî ve partisel faaliyetlerden uzak, kendi görevini yerine getirebilsin. İç karışıklıklar ve krizler arasında akla gelen ise şudur; iç tehditlerin arttığı, tüm cephelerde eş zamanlı savaşma ihtimalinin bulunduğu ve uzak, yakın tüm düşmanların İsrail’e her zamankinden daha fazla hücum ettiği bu mevcut durumda uyanık olmalı ve şartları göz önünde bulundurmalıyız.