Seyyid Hasan Nasrallah’ın Konuşmasının Türkçe Tercümesi

Gazze halkımız için, tüm Filistin halkı için, bölgedeki tüm direniş halkları için, kalbi Gazze’deki kadınlar, çocuklar ve mazlumlar için atan herkes için, eğer kendimizi sorumlu tutarsak sonuç Allah’ın izniyle zafer olacaktır.

Allah’ın izniyle biz ve sizler, Gazze’nin, Gazze halkının zaferini ve Gazze direnişini kutlamak için yakında buluşacağız.

Bölgesel bir savaşın çıkmasını kim engellemek istiyorsa, Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmak için acele etmelidir. Bölgede savaş çıkarsa ne filolarınız bir işe yarar, ne de havadan savaşmanız bir fayda sağlar.

Eğer Amerikan politikası bölgedeki savaşın yayılmasını önleme çağrısında bulunuyorsa, o zaman onun yolu Gazze’ye yönelik saldırıyı durdurmaktır ve “İsrail” sizin hizmetkarınızdır, sizin vesayetiniz altındadır.

Amerikalılara hatırlatıyorum: 1980’lerin başında sizi Lübnan’da yenilgiye uğratanlar hâlâ hayatta ve bugün onların çocukları ve torunları da yanlarında.

Ey Amerikalılar, Lübnan’da, Irak’ta, Afganistan’daki yenilgilerinizi ve Afganistan’dan aşağılayıcı çıkışınızı hatırlayın.

Amerika’yı uyarıyorum: Bize ve bölgemizdeki direnişçilere yönelik tehdit ve korkutmaların ne direniş hareketlerine ne de direniş ülkelerine hiçbir etkisi yoktur. Bu filolarınız bizi korkutmuyor ve korkutmadı da…

Lübnan direnişi tüm olasılıklara hazır, tüm seçenekler masada ve her an bu seçenekleri değerlendirebiliriz, hepimiz geleceğe yönelik tüm olasılıklara ve hipotezlere hazırlıklıyız.

Lübnan cephesindeki gerilimin herhangi bir yönde tırmanması iki temel meseleye bağlıdır: Birincisi, Gazze’deki olayların gidişatı ve gelişimidir. İkinci şey Siyonist düşmanının Lübnan’a yönelik davranışıdır.

Burada, şehit düşen bazı sivilleri etkileyen saldırılara karşı Siyonist İsrail’i bir kez daha uyarıyorum, bu durum bizi sivil-sivil meselesine geri getirecektir.

Bu operasyonlar, şehit kanlarıyla, uykusuz geceler geçiren, tehlikelerle karşı karşıya kalan mücahitlerin yorgunluğuyla Gazze ve halkıyla dayanışmamızın bir ifadesidir.

Gazze’deki manzaralar bizi daha da güçlendiriyor ve zorluklar ve baskılar ne olursa olsun sabretmenin, mücadele etmenin, yüzleşmenin, meydan okumanın ve teslim olmamanın gerekliliğine inandırıyor.

Lübnan direniş operasyonları ve şehitlerimizin kanı, Lübnan’a operasyon başlatmayı düşünebilecek olan bu düşmana, sizin “tarihinizin ve varoluşunuzun” en büyük aptallığını yaptığınızı söylüyor.

Sınırdaki ve Şeba Çiftlikleri’ndeki bu operasyonlar, düşman liderliği arasında ve ayrıca Amerikalılar arasında cephenin geniş bir savaşa sürükleneceği konusunda bir endişe, beklenti, panik ve korku hali yarattı ve bu, düşmanın kabul etmesi gereken bir gerçektir. Dikkate alın!

Direniş operasyonları, düşmanın Lübnan’a karşı adımlarını dikkatli hesaplamasına neden oluyor.

Lübnan cephesi bu saldırılarla İsrail ordusunun üçte birini Lübnan sınırına çekmeyi başardı. İsrail’in deniz kuvvetlerinin yarısı bugün Akdeniz’de bize ve Hayfa’ya karşı, hava kuvvetlerinin ise dörtte biri Lübnan’a ayrılmıştır. Füze savunmasının neredeyse yarısı Lübnan’a yönelik.

Lübnan cephesi, Gazze’ye girecek düşman kuvvetlerinin büyük bir kısmını azaltıp üzerimize çekti ve işte biz burada aslında kendimizi tehlikeye atıyoruz. Lübnan’da bazıları kumar oynadığımızı söylüyor, doğru ama bu yararlı ve doğru hesaplamalara dayanıyor.

Lübnan’daki İslami direniş, 8 Ekim’den bu yana, savaşçılar ve bölge sakinleri de dahil olmak üzere yalnızca sınır bölgesinde bulunanların gerçekten hissedebileceği bir mücadele yürütüyor.

Dolayısıyla ön saflarda kalmakta ısrar eden bu büyük cesur, fedakar bir şehit grubu öne çıktı.

Mescid-i Aksa Tufanı’nın ikinci gününde Lübnan direnişinin Şeba Çiftlikleri bölgesi ve Kafr Şuba Tepeleri’nde başlayan operasyonları, ardından tamamen işgal altındaki Filistin sınırına kadar uzandı.

Hizbullah’ın düşmanla kapsamlı bir savaşa girmesini isteyenlere mütevazı gelebilir ama sınırda olup bitenlere objektif olarak baktığımızda aslında yapılanlar çok büyük.

Nasrallah: Hizbullah 8 Ekim’de Savaşa Dahil Oldu

Irak’taki İslami direniş sorumluluğunu üstlenmeye başladı ve yeni bir aşamaya girebileceğini duyurdu. Yemen’deki muhterem kardeşlerimiz bugüne kadar birçok girişimde bulundular ve sonunda Yemen füzeleri Eilat’a ve güney Filistin’e ulaşacak, onlara selam ve takdirlerimi sunuyorum.

Hamas’ın savaştaki zafer hedefine ulaşması, her şeyden önce Filistin halkının zaferi ve Filistin, Batı Şeria, Kudüs ve Kutsal Kabir Kilisesi’ndeki tutsakların zaferi ve aynı zamanda halkların, bölge ülkelerin ve de özellikle komşuların zaferidir.

Bugün Gazze’nin zaferi Mısır’ın ulusal çıkarıdır, Ürdün’ün ulusal çıkarıdır, Suriye’nin ulusal çıkarıdır. Her şeyden önce Gazze’nin bugünkü zaferi Lübnan’ın ulusal çıkarıdır.

Gazze’de yaşananlar diğer savaşlar gibi bir savaş değil, belirleyici, tarihi bir savaştır ve sonrasında yaşanacaklar hiç de eskisi gibi olmayacaktır ve bu da herkesi sorumluluk almaya zorlamaktadır.

1984 yılında dünya Filistin halkını terk ettiğinde bu oluşumun bedelini ve sonuçlarını tüm bölge halkları ödedi. Belki de Lübnan bu saldırgan varlığın etkilerinden en çok zarar gören ülke ve halklardan biridir.

Gazze’deki savaşın tüm sorumlusu Amerika’dır ve “İsrail” sadece bir araçtır. İsrail’in Güvenlik Konseyi’nde kınanmasını ve Gazze’de ateşkesi engelleyen Amerika’dır. Günümüzde yaşanan tüm katliamların birinci derecede sorumlusu Amerika’dır.

Irak’taki İslami Direniş’in Irak ve Suriye’deki Amerikan işgal üslerine saldırma kararı, Gazze’deki savaşı yürütenlerin Amerikalılar olduğu ve onların suçlarının bedelini ödemesi gerekenlerin de onlar olduğu gerekçesiyle geliyor.

Bu, Irak İslami Direniş önderliğinin verdiği akıllıca bir karardır, kutlu ve cesur bir karardır. İşgal altındaki Filistin’e yönelik yeni adımları bundan çok daha fazla duyduk ve burada kardeşlerine destek veren bu onurlu direnişi selamlıyoruz.

Düşmanın 75 yıldır ustalaştığı şey katliam yapmaktır ve amaç direniş liderliğinin teslim olma iradesini baltalamaktır. İnanıyorum ki Gazze’den her gün gelen manzaralar, çocuk, kadın, erkek görüntüleri bu düşmana şunu anlatıyor: Savaşın sonu Gazze’nin zaferidir.

Filistinli Savaşçıların Cesaretine Hepimiz Tanık Olduk

Sivilleri öldürmek, katliam yapmak bölgedeki en güçlü ordu silahlarını mı gerektirir? Bu, elinde uçakları ve füzeleri olan her ordu tarafından yapılabilir. Bütün bir ay boyunca tek bir askeri başarı elde edilemedi.

Düşmanın “Hamas’ı ortadan kaldırma” hedefini belirlemesine gelince: “Kafasında böyle bir hedefi koyacak aklı olan bir insan var.” İsrailli esirleri müzakeresiz serbest bırakabildi mi?

2006 yılında Hizbullah’ı ezip iki esiri geri almayı hedef edinen düşman, 33 gün savaştı ve hiçbir hedefe ulaşamadı. Bugün Gazze’de yaşananlar İsraillilerin aptallığını ve beceriksizliğini ortaya koyuyor.

Düşman hükümetlerin deneyimlerinden, özellikle de Lübnan ve Filistin’deki direniş hareketleriyle olan deneyimlerinden ve savaşlarından pek faydalanamadıkları görülüyor.

“İsrail” ilk günlerden itibaren Amerika’dan yeni silahlar ve on milyar dolar talep etti. Bu Amerikan desteğine, bu Avrupa seferberliğine ihtiyaç duyan, ayakları üzerinde durabilen güçlü bir ülke mi?  Mescid-i Aksa Tufanı bu varlığa ne yaptı?

Bugün Gazze’de ve her yerde yapılan fedakarlıklar değerli fedakarlıklardır çünkü bunlar, düşmanla çatışmanın ve Filistin halkının ve bölge halklarının kaderinin yeni ve tarihi bir aşamasını oluşturmuştur.

Amerika’nın “İsrail”i güçlendirme, destekleme ve destekleme hızı, bu varlığın zayıflığını, başarısızlığını ve zayıflığını ortaya çıkardı.

Mübarek operasyon, İsrail için askeri, siyasi ve ahlaki bir deprem olup, stratejik ve varoluşsal sonuçları ve yansımaları olmuştur. Siyonist İsrail hükümeti ne yaparsa yapsın, Aksa Tufanı’nın İsrail’in bugününe ve geleceğine etkileri kaçınılmazdır. Hiçbir çaba Aksa Tufanı’nın İsrail üzerindeki sonuçlarını, yansımalarını ve sonuçlarını hiçbir zaman değiştiremeyecektir.

Bu operasyon, “İsrail”in örümcek ağından daha zayıf olduğunu gerçekten ortaya çıkardı

Büyük ve kutlu operasyon yüzde 100 Filistinli tarafından kararlaştırılıp uygulandı ve sahipleri bunu herkesten sakladı.

Bu gaspçı, zalim varlığı ve destekçilerini sarsacak, tüm bu insani dosyaları dünyaya açacak, işgal altındaki Filistin meselesini, kuşatma altındaki halkını ve tehdit altındaki kutsallarını ilk mesele olarak yeniden sunacak büyük bir olayın olması gerekiyordu.

En büyük cihat operasyonu 7 Ekim’de İzzeddin El Kassam Tugayları mücahitleri (Allah ondan razı olsun) tarafından gerçekleştirildi ve Gazze’deki diğer direniş grupları da buna katıldı.

Dünya, Filistin halkının çektiği acıları 75 yılı aşkın bir süredir biliyor ancak Filistin’de son yıllardaki koşullar, özellikle de bu aşırıcı, aptal ve acımasız hükümet nedeniyle çok sertti.

Şehit ailelerine: Oğullarınız ve yakınlarınız savaşa gittiler, insani, ahlaki ve dini açıdan tamamen meşru bir savaş arayacak olsak, bu savaş gibi bir savaş bulamayız. Bu savaş, Siyonist işgalcilere karşı bu tartışılmaz bir mücadeledir ve dolayısıyla Allah yolunda mücadelenin en açık, en büyük, en açık örneklerinden biridir.

Dünyanın her yerinde gösteri yapan, dayanışma içinde olan, birbirine destek veren herkese selamlar sunarken, bu kutlu savaşın kalbine giren Irak ve Yemen silahlarını da özellikle anmalı ve selamlamalıyız.

Selam olsun, bu dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazan insanlara, erkek, kadın, çocuk enkaz altından çıkarken izlediğimiz, verdikleri her şeyin direnişe feda olduğunu haykıran Gazze halkına.

Tüm şehitleri, savaşçıları, mazlumların şehitlerini tebrik ediyorum. Allah’ın, meleklerinin, elçilerinin ve peygamberlerinin yanında, Amerikan kibrinin olmadığı o dünyaya geçişlerini tebrik ediyorum. Orada Siyonist zulmü yok, saldırganlık yok, hayır… öldürme veya katliamlar yok!

Şehitler Büyük Bir Zafer Kazandı

Bugün Lübnan’daki İslami direnişin şehitlerini, Hizbullah’ın şehitlerini, Lübnan Tugaylarını, El-Kassam Tugaylarını, Lübnan’daki Kudüs Tugaylarını ve haksız yere şehit olan sivillerin şehitlerini anıyoruz.