Şeyh İkrime Sabri: Burak Duvarı Mescidi Aksa’nın Parçasıdır

İşgal rejimi başbakanı Netanyahu’nun, açıklamalarını değerlendiren Şeyh İkrime Sabri, Netanyahu’nun Burak Duvarı’na ilişkin sözlerinin batıl bir iddia olduğunu, kibirden ve inattan kaynaklandığını belirterek, güneşin balçıkla sıvanamayacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler’in öncül kuruluşu sayılan Milletler Cemiyeti’nin 1930’da Burak Duvarı’nın İslami vakıf olduğunu onaylayan kararına dikkati çeken Şeyh İkrime Sabri, daha sonra şöyle dedi: “Burak Duvarı, Mescid-i Aksa’nın batı surlarının bir parçasıdır ve Müslümanların bundan vazgeçmesi olanaksızdır.”

Şeyh İkrime Sabri, tekebbür ve inatla güce başvurmanın iddialara kanıt olmayacağını vurgulayarak, “Netanyahu’nun dengesiz açıklamaları, BMGK’daki başarısızlığını örtbas etme girişimleridir. Yahudi mahallesi olarak bilinen mahallenin asıl adı Şeref Mahallesi’dir ve orada yüzyıllarca oturan ailelere aittir. 1967 sınırlarına dahildir ve işgal altındaki Doğu Kudüs’ün bir parçasıdır” dedi.

Netanyahu’nun sözlerini reddettiklerini ifade eden Şeyh İkrime Sabri, meşru haklarından vazgeçmeyeceklerini belirterek, tüm ülkeleri BMGK’nın kararını uygulamaya davet etti.

Şeyh İkrime Sabri, Yahudi yerleşim birimlerine rağmen barışın gerçekleşmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Yerleşim birimlerine rağmen Filistin devleti inşa edilemez” dedi.

Netanyahu, Filistin topraklarında inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin kararın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilmesinin ardından, “Ağlama Duvarı işgal altındaki bölge değildir. Eski Semt’in içindeki Yahudi mahallesi işgal altında değildir” ifadelerini kullanmıştı.