SENDİKALAR, Sosyal Güvenlik Yasasının İptalini İstedi

Sendikalar ve komiteler, “Filistin’deki Özgür Sendikalar ve İşçi Komiteleri” imzasıyla yayınladıkları ortak bildiride, işçi haklarına zarar veren ve çocuklarının ekmek parasına dokunan her türlü yasaya karşı olduklarını belirtti.

Bildiride, işçilerin yasanın askıya alınması yönündeki taleplerinin görmezden gelinmesinin işçilerin anayasal haklarının ihlali anlamına geldiği ifade edildi.

Sendikalar ve komiteler, hükümetten ve ilgililerden kanunun askıya alınmasını ve uzmanlardan oluşan bir komitenin yasayı gözden geçirerek yeniden yazmasını istedi.

Bildiride, Sosyal Güvenlik Fonu yönetimindeki sendika ve işçi birliklerinin işçileri temsil etmediği ve işçilerin taleplerine kulak vermediği kaydedildi.

Sosyal Güvenlik Fonu yönetimindeki temsilcilere çağrıda bulunan sendikalar ve komiteler, en kısa zamanda istifa etmelerini ve Filistin halkına yaraşır bir tavır sergilemelerini istedi.

Rami El-Hamdallah başkanlığındaki Filistin hükümeti dün yapılan haftalık kabine toplantısında Sosyal Güvenlik Kurumu’na katılacak şirketler için takvim belirledi.