Şehit İbrahim Matar Gece Defnedildi

Cenazenin kaldırılması esnasında işgal güçlerinin Eski Kudüs’ün kapılarından olan Sahire Kapısı yakınında bulunan Mücahitler Mezarlığı’na çıkan caddelerin birçoğunu kapattıkları haber verildi. Mezarlıkta cenazenin gömüleceği yerde ve etrafında da polis gücü artırıldı.

İşgal güçleri Kudüs’ün güneydoğusunda yer alan Cebelu’l-Mukebbir bölgesi ahalisinin büyük çoğunluğunun İbrahim Matar’ın cenaze törenine katılmasına ve mezarlıkta bulunmasına engel oldu. Bunun yanı sıra basın mensuplarının da mezarlıkta cenazenin gömüleceği yere veya yakın bölgeye yaklaşmalarına engel oldu ve onları da uzaklaştırdılar.

İşgal yönetimi cenazeyi teslim ederken cenaze töreninde ve defin esnasında sadece şehidin akraba ve yakınlarından yirmi kişinin bulunmasını şart koşmuş ve şartların ihlal edilmesi durumunda ailenin 20 bin şikel (5540 dolar) ceza ödemek zorunda kalacağını bildirmişti.

İbrahim Matar, 13 Mart 2017 tarihinde Kudüs’ün Babu’l-Esbat bölgesinde “Sınır Koruması” adı verilen işgalci askerlere özel koruma odasında iki askerin yaralanmasına neden olan bıçaklı eylem düzenlemesi üzerine şehit edilmişti.

Bu eylem yahudilerin Purim bayramına denk gelen bir günde gerçekleştirilmişti.
İbrahim Matar’ın cenazesinin teslim edilmesinden sonra Kudüs ve Batı Yaka bölgesinden, işgalcilerin elinde rehin tutulan altı şehit cenazesi olduğu ifade edildi.