Şehit El-Arac’ın Yargı Protestosuna Abbas Güçlerinden Sert Müdahale

Ancak yargılanan altı gençten biri işgal güçleri tarafından birkaç gün önce şehit edilen Basil El-A’rac’tı. Diğer beş genç ise işgal rejiminin zindanlarında esir durumdaydı.

Biri şehit beşi de esir olan bu altı genç hakkında mahkeme aynı zamanda kendilerinin duruşmaya gelmemeleri durumunda polis gücünün kullanılması suretiyle getirilmeleri yönünde karar vermişti.

GÖZAT  FİLİSTİNLİ DEVRİMCİ AKTİVİST Şehit Basil El-Arac KİMDİ?

Kendilerinin gelmeleri mümkün olmayan bu altı gencin yerine Filistinliler mahkemenin önünde toplandılar. Fakat onların amaçları gençlerin yerine yargılanmak değil, zulme ve işgale karşı mücadele eden kahramanlar aleyhinde işgal rejimiyle güvenlik işbirliği gereği dava açan mahkemeyi ve bu mahkemeye yön veren zihniyeti protesto etmekti.

GÖZAT  Filistinlilerden Şehit El-Arac Yürüyüşü

Söz konusu davaya bakan mahkemenin önünde protesto amacıyla bugün öğle saatlerinde toplanan kalabalığa Filistin Yönetimi polisi müdahale etti. Kalabalığı dağıtmak için şiddete başvuran polisin saldırılarında, mahkemenin yargıladığı gençler arasında yer alan şehit Basil El-A’rac’ın babası yaralandı.
Filistin polisi müdahalesinde aynı zamanda bazı göstericileri de gözaltına aldı. Polis göstericilere şiddetle saldırdı ve şehit El-A’rac’ın babasını da şiddetli bir şekilde darp etti. Şehit babası bu darp yüzünden yaralandı ve tedavi için hastaneye kaldırıldı.