İsrail’den FACEBOOK’ta ŞEHİT Kelimesine Yasak

İşgalci İsrail yetkililerinin 2015 yılından beri yüzlerce Filistinlinin Facebook mesajlarını takip ettiği ve potansiyel terörist olarak gördüklerini tutukladıkları ortaya çıktı.

Haaretz gazetesi Pazartesi günü Orr Hirschauge ve Hagar Shezaf isimli iki gazetecinin araştırmasını yayınladı. Buna göre Siyonist iç istihbarat örgütü Şabak Facebook mesajlarında ‘şehit’ kelimesini kullanan Filistinlilerin terörist olduğuna karar vermiş.

GÖZAT  İngiliz Üniversitesinde "FİLİSTİN'e DESTEK" Yasak

Gazetecilerin verdiği örneklerden birisi El Halil’den 29 yaşında bir kadın. Kocası 2010 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş. 2 Aralık 2015’te de kendisi tutuklanmış. Kendisini sorgulayan İsrail polisinin gösterdiği ekran görüntüsünde kocasının resminin altında ‘İnşaallah cennette bir araya geliriz’ ifadesi yer alıyor.

Kadın sözlerinin devamında Facebook’ta şehadet kelimesini kullanmış olmasının sorgulamayı gerçekleştiren polisleri endişelendirdiğini anlatıyor ve “Onlara bu kelimeyi her gün kullandığımızı söyledim. Bunu Facebook’ta yazmam bir şey yapacağım anlamına gelmiyor. Araba kazasında ölenlere bile şehit diyoruz” ifadelerini kullanıyor.

GÖZAT  Ezanı Yasaklarsanız, Her Filistinli MÜEZZİN Olur!

Söz konusu Filistinli kadın dört ay boyunca suçlama ya da yargılama olmadan tutuklu kalmış. İdari tutukluluk süresi bittiği zaman yeniden uzatılmış.

Araştırmayı yapan İsrailli gazeteciler böyle durumlarda Filistinlilere bir şey kabul ettirmeyi başaramayan polis idari tutuklamaya devam ediyor ya da tutukluları askeri mahkemeye sevk ediyor.

Facebook kurulmadan önce de Siyonist polis herhangi bir örgüt ismi vermeden örgüt üyeliği suçlamasıyla Filistinlileri tutukluyordu. Haaretz gazetesine göre söz konusu Filistinli kadın 2008 yılında bu şekilde yine tutuklanmış.