Raid Salah Serbest Bırakılışını Anlattı

İşgal zindanlarından çıkıp özgürlüğe kavuştuktan sonra ilk açıklamasını yapan Şeyh Raid Salah, “Bir kez daha söylüyorum: Canımız ve kanımız sana feda olsun ey Aksa” dedi.

İşgal güçleri dokuz aylık mahkumiyet süresini tamamlayan Şeyh Raid Salah’ı bu sabah serbest bıraktı.

“İşgal zindanlarına moralim yüksek girdim ve moralim daha da yüksek olarak çıktım” diyen Şeyh Raid Salah, cezaevine girmeden önce özgür insanlar oldukları gibi cezaevinde de özgür insanlar olarak kaldıklarını ve çıktıktan sonra da yine özgür insanlar olarak yaşamayı sürdüreceklerini belirtti.

Serbest bırakıldıktan sonra yol üzerindeki bir otobüs durağında indirilmesini “delilik” olarak nitelendiren Şeyh Raid Salah, Yahudilerle dolu bir köyde indirdiklerini ve yola tek başına devam etmesi gerektiğini söylediklerini, “Siz delisiniz” dediğinde “Karar böyle” cevabını aldığını bildirdi.

Şeyh Raid Salah, işgalcilerin kendisini nasıl serbest bıraktıklarını anlatarak şöyle dedi: “Sabah namazını kıldım. Serbest bırakılacağımı ve hazırlanmamı söylediler. Beni Bi’r Es-Seba’daki otogara bırakacaklarını ve oradan otobüsle kendimin gideceğini bildirdiler. “Başıma bir şey gelirse sorumlusu sizsiniz” dedim. Korktular. Cezaevi aracına bindik. Beni Askalan’da indireceklerdi. Sonra karar değiştirdiler. Yolda bir otobüse bindim. Şoförü En-Nakab bölgesinden bir Arap idi. Onunla Yafa’ya kadar geldim.”

Şeyh Raid Salah, onlarca Yahudi arasında tek başına kaldığını, daha sonra bir taksiye bindiğini ve onun şoförünün de Arap olduğunu, taksiyle Er-Ramle’deki Hasan Bey Camii’ne kadar gittiğini söyledi.