“Ortadoğu Dörtlüsü” Darbeci SİSİ’yi Gazze İçin ÖVDÜ

Rusya, Amerika, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü yayınlandığı bildiride, Filistinli tarafları Gazze ve Batı Yaka’yı Filistin Yönetimi altında tutmak için pratik adımlar atmaya davet etti.

Açıklamada “Bu adımlar sınır kapılarının açılmasını ve İsrail’in meşru güvenlik korkularına karşı koymayı kolaylaştıracak, Gazze’nin kalkınması için uluslararası yardımların yapılmasına imkan verecek ve kalıcı bir barışa varmak için de önemli adım olacaktır” ifadesine yer verildi.

Ortadoğu Dörtlüsü temsilcisi ise, İsrail ve Filistin Yönetimi’yle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Gazze’deki kötüleşen insani durumun, özellikle artan elektrik krizine çözüm için adımların atılmasını isteyen temsilci, Ortadoğu Dörtlüsü’nün uluslararası camiayı bu yönde atım atmaya teşvik ettiğini kaydetti.

Hamas hareketinin Kahir’de yapılan görüşmelerin ardından Filistin uzlaşı hükümetinin görevini yerine getirmemesi üzerine Gazze’de hükümet işlerini idare etmesi için kurduğu Hükümet İdari Komitesi’ni feshettiğini duyurması Filistin içinde uzlaşı umutlarını artırdı.

Fetih hareketi kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek, hükümetin Gazze’ye gidip sorumluluklarını yerine getireceğini ifade etti.