İsrail’in Ukrayna Yahudileri İçin ‘Aliya’ Projesi

Siyonist rejim İsrail Yahudi Ajansı, Ukraynalı Yahudilerin İsrail’e göçünü hızlandırmak için ‘Aliya Ekspresi’ adlı yeni bir program başlattığını duyurdu.

Diaspora Yahudilerinin İsrail’e göçü anlamına gelen ‘Aliya’ faaliyetlerine öncülük eden Yahudi Ajansı, yayımladığı yazılı açıklamada, Rusya’nın askeri harekatının başlangıcından bu yana dört bin Ukraynalı Yahudi’nin İsrail’e göç ettiğini aktardı.

Böylece İsrail’e gelen Ukraynalı Yahudilerin sayısının birkaç binden on binlere çıkmasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada Yahudi Ajansı Genel Müdürü Amira Ahronoviz, Aliya için Yahudi dünyasının “şaşırtıcı derecede” bir araya geldiğine işaret etti.

Ahronoviz, “Operasyonlarımız, Kuzey Amerika Yahudi Federasyonları, Keren Hayesod ve dünyanın dört bir yanındaki İsrail dostlarından gelen on milyonlarca dolarlık bağışlarla mümkün oluyor” ifadelerini kullandı.

Siyonist rejim İsrail’in ‘Geri Dönüş’ yasası uyarınca İsrail’e göç etmek için başvuran kişilerin, en az bir Yahudi büyükanne ve büyükbabası olduğunu kanıtlayabilmeleri gerekiyor.

İsrail’e göç, yani Aliya, pek çok belge ve süreç gerektiren bir uygulama olarak biliniyor. Ancak Ukrayna’da yaşanan olağanüstü durum nedeniyle İsrail hükümeti ve Yahudi Ajansı, Yahudilerin Ukrayna’yı daha hızlı terk etmeleri için bu uygulamalara hız kazandırdı.