OCHA: İşgal Yerleşkeleri İçin 800 DAVA Var!

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA)’nin Kudüs’teki bürosu tarafından yayınlanan on beş günlük raporda, yahudi yerleşim merkezlerini genişletme amacıyla İsrail mahkemelerinde Filistinliler aleyhine açılmış 800 tahliye davası olduğu dile getirildi. Bu davaların yahudi yerleşim teşkilatları ve dernekleri tarafından açılmış olduğu ifade edildi.

OCHA tarafından yayınlanan on beş günlük raporda ayrıca Filistinlilerin şehirlerine ve köylerine işgal ordusu tarafından yapılan baskınlarda da %2 oranında bir artış gözlemlendiğine dikkat çekildi.

Raporda geçen iki hafta içinde Filistinlilerin Gazze’deki sınır telleri civarında düzenledikleri barışçıl gösterilere işgal güçleri tarafından yapılan müdahale sonucu Filistinli bir kadının ve bir gencin öldürüldüğü 528 kişinin de yaralandığı dile getirildi. Ocak ayı içinde bir kişinin de Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde daha önce aldığı yaranın etkisiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

OCHA’nın raporunda Gazze bölgesinde düzenlenen gösterilerde 2018’in Mart ayından şimdiye kadar 36 çocuğun ve 3 kadının öldürüldüğü vurgulandı.