NEW YORK Üniversitesinde İSRAİL Şirketlerine BOYKOT

New York Üniversitesi Öğrenci Konseyi İsrail ile işbirliği yapan şirketlere yaptırım uygulanması yönünde oy kullandı.

Bu karar 60 öğrenci teşkilatı ve bu üniversitenin ilim heyeti üyelerinden 30 kişi tarafından desteklenerek gelecek dönemde Üniversite Başkan Yardımcıları Konseyine sunulacak ve bunun ardından da konu zorunlu hale gelmesi için İdari Konseye gönderilecek.

Öğrencilerin bu kararı İsrail’le finansal ve ekipman alışverişi olan ve aynı zamanda bu üniversitenin bazı fakülteleriyle işbirliği yapan üç Amerikan şirketini hedef alıyor. Bunlar İsrail’e buldozer, helikopter ve savaş uçağı veren Caterpillar( inşaat ve madencilik), General Elektrik ve Lockheed Martin (teknoloji ve havacılık) şirketleridir.

Karar 35 olumlu, 14 red ve 14 çekimser oyla üniversitenin Öğrenci Konseyi tarafından onaylandı.

Garip olansa bu önerinin sağcı bir İsrailli öğrenci tarafından sunulmuş olmasıdır.

Öğrenci, Haaretz gazetesi ile yaptığı röportajda şunları ifade etti: İsrail’i Boykot Hareketi (BDS), İsrail ve Filistin’e adalet hediye ediyor. 

Faşizmle Mücadele Kuruluşu, Asya Dilleri Birliği ve Filistin’de Adaleti Hakim Kılmak İçin Filistinliler Kuruluşu bu öneriye katılan öğrenci teşkilatları arasındadır.

Boykot Hareketi (BDS) dünya üniversitelerinde geniş çaplı bir kabul gördü. Öyle ki Georgetown Üniversitesi Öğrenci Konseyi de geçtiğimiz mayıs ayında buna benzer bir öneriyi 18 olumlu, 6 red ve 6 çekimser oyla onayladı ve Barnard Fakülte Konseyi de önerinin onaylanmasıyla bu fakültenin İsrail şirketlerine yatırım yapmayı sonlandırmasını istedi.