BAŞ Siyonist Netanyahu, HİNDİSTAN Yolcusu…

Siyonist Rejim basını Netanyahu’nun askerî anlaşmaları sonuca bağlamak için Hindistan’ı ziyaret edeceğini ve ülkenin başbakanı ile görüşmelerde bulunacağını duyurdu.

Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu Şubat ayının ikinci haftasında Hindistan’a ziyaret gerçekleştirerek mevkidaşı Narendra Modi ile iki ülke arasında imzalanması beklenen yaklaşık 3.5 milyar dolarlık silah satışı anlaşması bağlamında müzakerelerde bulunacak.

Siyonist Rejim Kanal12 televizyonu söz konusu anlaşmalarla ilgili olarak şunları aktardı: Anlaşma maddeleri; hava emniyetini sağlamak için 800 milyon dolar değerindeki iki İHA’nın ve 500 milyon dolar değerindeki Rafael İsrail Askerî Sanayi Şirketi yapımı “Spike” tank savar füzelerin satışını içermekte. Aynı şekilde Hindistan, 1.7 milyar dolarlık Elbit Systems Şirketi yapımı top mermileri ve Hindistan ordusu hava kuvvetlerinin kullanacağı 640 milyon dolar değerindeki radar sistemini de İsrail’den satın alacak.

Aynı şekilde taraflar arasında Harun ve Harup İHA’ları satışı için müzakereler yapıldı. Ancak şuan nihai sonuca varılmadığı için Hindistan tarafı alınacak İHA’ların sayısına karar vermiş değil.

Kanal12’nin haberinde ayrıca şu bilgiler verildi: Rafael Şirketinin Spike füzelerinin satışı anlaşması geçmişte imzalanmıştı ancak anlaşmanın icrası 2018 yılında Hindistan tarafından durdurulmuştu. Netanyahu da yeni yılın girmesiyle bu anlaşmayı bir kez daha gündemine aldı ve şu anda da Hindistan ziyareti ile bu anlaşmayı kesinleştirmeyi amaçlıyor.

Uzun bir zamandır Netanyahu ile Modi’nin sözcüleri arasında anlaşmanın maddeleri hakkında görüşmeler gerçekleştiriliyor. Ayrıca Milli Güvenlik Müşaviri Meir Ben Şebat bazı İsrailli yetkililer ile birlikte, ziyaret öncesi anlaşmanın ön koşullarının sağlanabilmesi için geçen hafta birkaç kez Hindistan’a gitti.

Mezkur anlaşmalar İsrailli makamların ve savunma sanayinin, içerdikleri geniş hacim ve taraflar arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırması bakımından oldukça dikkatini çekmiş durumda.