NEKBE’nin 69. Yılında Filistin’den Gösteriler +VİDEO

Batı Yaka’nın en büyük şehri olan Nablus’ta “yurda dönüş davasına bağlılık” adıyla büyük bir gösteri yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş büyük bir kalabalıkla şehrin ortasında Faysal Caddesi’nde başlatıldı ve Şehitler Meydanı’na doğru ilerledi.

Göstericiler Filistin bayraklarını, işgal edilen Filistin beldelerinin isimlerinin yazılı olduğu dövizleri ve yurda dönüş hakkı konusundaki kararlılığı ifade eden sembolik anahtarları taşıdılar. Yürüyüşün bitiminden sonra Şehitler Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi.

GÖZAT  Nekbe - Büyük Felaket Günü Nedir - Hakkında Bilgi?

Batı Yaka’nın Cenin şehrinde hem Nekbe’nin 69. yıl dönümü münasebetiyle hem de açlık grevindeki esirlere destek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Göstericiler izci ekipleriyle birlikte Cenin’in en büyük caddesinde Nekbe’yi unutmadıklarını ve esirlerin mücadelelerine desteklerini dile getiren pankartlarla bir gösteri yaptı ve esirlere destek çadırına kadar ilerlediler. Ayrıca muhtelif okulların önünden de farklı yürüyüşler düzenlendi.

GÖZAT  Filistin Halkı NEKBE - BÜYÜK FELAKET Gününe Hazır

Batı Yaka’da bir diğer önemli gösteri ve eylem de Beytlahim şehrinde düzenlendi. Ancak burada Nekbe’nin 69. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen gösteriye işgal güçleri müdahale etti.

Beytlahim’de gösteri BM temsilciliği merkezinin önünden başladı ve şehrin kuzeyine doğru ilerledi. Kuzeyde işgalcilerin kontrolündeki bölgeyle temas noktasında işgal askerleri saldırı düzenledi ve gaz bombaları attılar.

GÖZAT  İsrail'den NEKBE - BÜYÜK FELAKET Yürüyüşüne Engel

Batı Yaka’nın daha başka bölgelerinde de gösteri ve eylemler düzenlendi.

Nekbe’nin 69. yıl dönümü münasebetiyle Gazze’de farklı direniş hareketlerinin iştirak ettiği büyük çaplı gösteriler düzenlendi.

Nekbe’nin yıl dönümünde Filistin dışında da muhtelif etkinlikler düzenlendi.