Nabi Avcı, Tel-Aviv’de Sergi Açılışına Katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Tel Aviv Türk Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Avcı, Yafa’daki Tel Aviv Türk Kültür Merkezi’ndeki açılışta, merkezle ilgili çalışmaların 2004’te başladığını hatırlattı.

Osmanlı mutasarrıflık binasının Türkiye Kültür Merkezi amaçlı olarak Türk Büyükelçiliğine tahsisi için Yafa’daki Tel Aviv Belediyesi ile büyükelçilik arasında bir mutabakat zaptı imzalandığını belirten Avcı, 2008’de imzalanan sözleşmeyle binanın 25 yıllığına kiralandığını anlattı.

Bina için Türkiye’nin yaklaşık 1,3 milyon dolarlık harcama yaptığını kaydeden Bakan Avcı, restorasyonun 2009’da tamamlandığını, ancak açılışının farklı sebeplerle ertelendiğini bildirdi.

Bakan Avcı, “Kültür Merkezimizde birbirinden nitelikli kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleşeceğine gönülden inanıyorum. Tel Aviv Kültür Merkezi ve Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen Türkiye İsrail İlişkileri Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdik. Hem kültür merkezinin hem de fotoğraf sergisinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai ise Osmanlı döneminden kalan binanın açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belediye başkanlığının ilk zamanlarında burayı restore etme fikrini Türk hükümetine ilettiğini, Türkiye’nin de bu fikri memnuniyetle karşıladığını ifade eden Huldai, kültür merkeziyle Türkiye ve İsrail ilişkilerini güçlendirme noktasında bir adım atıldığını söyledi.

Huldai, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem’e de desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Bakan Avcı, açılış sonrası Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai ve Büyükelçi Ökem ve beraberindekilerle Anadolu Ajansı’nın fotoğraf sergisini gezdi ve fotoğrafları inceledi.