NAAŞI 3 Aydır Rehin Tutulan ŞEHİT Defnedildi

Bugün öğle vakti yüzlerce Filistinli, Batı Yaka’da Kudüs’ün güneyinde bulunan El-Halil şehrinde, cesedi üç aydan fazla bir süre işgal güçleri tarafından rehin tutulduktan sonra teslim edilen bir şehidi ebediyete uğurladı.

42 yaşında şehit edilen Muammer El-Atruş’un cenaze namazı öğle namazının ardından El-Halil’deki Ebu Ayşe Camisi’nde kılındı. Ardından cenaze töreni için toplanan kalabalık tekbirlerle ve sloganlarla harekete geçti. Katılımcılar işgal rejiminin Filistinlilere karşı sergilediği insanlık dışı şiddete ve şehitlerin cenazelerini rehin tutarak aylarca bekletmesine tepkilerini dile getiren sloganlar attılar.

İşgal güçleri yedi çocuk babası olan ve çocuklarından biri halen işgal zindanlarında esir olan El-Atruş’u bıçaklı eylem girişiminde bulunduğu ve bir askeri hafif yaraladığı iddiasıyla 22 Ekim 2018 tarihinde silahlı saldırıyla şehit etmişlerdi.

İşgal yönetimi El-Atruş’un cesedini dün, Kudüs’ün kuzeyindeki Kalendiya Filistin mülteci kampı ahalisinden olan Mecd Metîr’in cesediyle birlikte teslim etmişti.

İşgal rejiminin hâlen 36 Filistinli şehidin cesedini morglarda veya rakamlı kabirlerde beklettiği ifade edildi.