MOSSAD’ın Türkiye – İran Etkisine Karşı ARAP Girişimi

Mossad başkanının, İran ve Türkiye’nin etkisinin azaltmanın yollarını incelemek için Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır istihbarat birimleri başkanlarıyla bir araya geldiği ortaya çıktı.

Mossad Başkanı; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır istihbarat teşkilatlarının başkanlarıyla geçtiğimiz Aralık ayının başlarında bir Körfez devletinin başkentinde bir araya geldiği ortaya çıktı.

Middle East Eye haber sitesine göre, ziyaretin ana odağı, İran ve Türkiye’nin bölgesel etkisini azaltmak için atılan adımları incelemekti.

Geçtiğimiz ay da Mossad Başkanı Yossi Kohen’in 2017’de sık sık Suudi Arabistan’a gittiğini ve Suudi yetkilileriyle bir araya geldiği belirtildi.

The Wall Street Journal gazetesinden nakledilen bir haberde de Suudi Arabistan Hükümeti’nin, Siyonist işadamlarını Suudi Arabistan’a seyahat etmek için vize almaktan muaf tuttuğunu, bu nedenle ülkeye vardıklarında havaalanı yetkililerine vize göstermeleri gerekmediğini aktardı.

Bu gazeteye yakın birkaç kaynak şunları söyledi: “General Ahmed el-Asiri birkaç kez gizlice İsrail’e gitti ve bu konuda ülkeye giren en yüksek Suudi görevlisi oldu. Onun seferlerinin odağı, krallığın (Suudi Arabistan) gelişmiş İsrail sürveyansı (istihbarat) teknolojisinden nasıl yararlandığıydı.”