KATAR: Körfez Krizinin Çözümü, İsrail İle Alakalı Değil

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Körfez ülkeleri arasında yaklaşık üç yıldır devam eden krizin çözümüyle İsrail rejimiyle ilişkileri normalleştirme arasında ilişki olduğuna dair haberleri yalanladı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsü (ISPI) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumu’na video konferans yöntemiyle katılım sağlayan Al Sani, gündemdeki değerlendirmeler ve bölgedeki son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Körfez ülkelerinin birliğinden yana olduklarını belirten Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Körfez krizi dosyasıyla ilgili atılacak adımlar ve ortaya konulacak çözümlerin geniş kapsamlı olması gerektiğini savundu.

Körfez krizinin çözümü konusunda iyimser olduklarına vurgu yapan Dışişleri Bakanı Al Sani, yaptığı açıklamada, “Tüm sorunların bir günde çözüleceğini söyleyemeyiz.” ifadelerini kullandı.

Körfez krizinin çözümünün İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmalarına bağlı olup olmadığı yönünde kendisine yöneltilen bir soruya Katarlı yetkili Al Sani, “Körfez krizi ile Abraham Accords (İbrahim Anlaşması) ve İsrail’le normalleşme arasında bir ilişki yok.” yanıtını verdi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş, bu ülkeye ekonomik abluka uygulamaya başlamıştı. Bu durum, Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.