Mescidi Aksa, Kapalı Kalmaya Devam Edecek

Kudüs Vakıflar ve İslami İşler İdaresi yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Mescidi Aksa’nın kapalı kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Kudüs Vakıflar İdaresi yaptığı açıklamada, insanların hayatını tehlikeye sokan korona salgını bitinceye kadar alınan önlemlerin devam edeceğini söyledi.

Açıklamada, Mescidi Aksa’da ezanın okunmaya devam edileceği, vakıf idarecilerinin Teravih ve Cuma namazlarını Mescitte kılacakları belirtildi.

Konsey açıklamasına şunları da ekledi: Durumu yakından izliyoruz ve salgının bitmesi akabinde Müslümanlar camilerine girecek ve Allah’ın farz kıldığı ibadetleri yerine getirecekler.

İslami Vakıflar İdaresi, daha önce korona salgınının yayılmasıyla mücadele kapsamında 22 Mart’ta Mescidi Aksa’nın kapatılması kararını almıştı ve bu alınan ilk karardı.

Mescidi Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994 tarihinde imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar Konseyi’nin himayesinde bulunuyor.