MEŞAL: Yeni Vizyon Belgemiz Filistin’e Yarar Sağlayacak

1 Mayıs’ta kamuoyuna duyurulan yeni siyaset belgesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Hamas lideri Meşal, “Belge dikkatle ele alınması nedeniyle sabit ve değişkenle, açılımla hukuka bağlılık arasında bir denge oluşturmuştur. Belge, bölgede ve uluslararası sahada Filistin davasına daha çok destek sağlayacaktır” dedi.

Meşal, belgenin direnişle terörü birbirine karıştırmak amacıyla direnişe yöneltilen suçlamaları bertaraf ettiğini hatırlatarak, direnişin dengeli bir düşünce ve açılıma açık siyasi akıldan doğan olgun ve tutarlı bir çaba olduğunu ortaya koyduklarını söyledi.

Siyasi belgenin hazırlanmasında müttefik bazı devletlerin de etkili olup olmadıkları veya bu konuda baskı yapıp yapmadıklarıyla ilgili bir soruya da değinen Meşal, belgenin hareketin kurum, kuruluş ve liderleri tarafından hazırlandığını ve genel bir kabul gördüğünü ifade etti.

Meşal “Belge Hamas hareketinin taşıdığı düşüncelerdeki gelişmelerle, uzun soluklu mücadelesi sürecindeki siyasi çalışmalarının, hareketin çalışma gereksinimlerine; Filistin sahasındaki siyasi ve askeri konumuna verilen cevabın doğal bir sonucudur” ifadesini kullandı.

Hamas lideri Meşal, 1 Mayıs Pazartesi günü Katar’ın başkenti Doha’da hareketin yeni vizyon ve siyaset belgesini kamuoyuyla paylaştı.

42 maddelik belgede hareketin tanımından 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulmasına, direnişten mültecilerin dönüşüne, işgal rejimini tanımaktan ona karşı mücadeleye kadar, hareketle ilgili birçok soruya cevap veriliyor.