Meşal: Esirlerimiz İçin İsrail’e BEDEL ÖDETECEĞİZ

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinli tutuklularla ilgili bir konuşma yaptı. El Kudüs TV’de yayınlanan konuşmada Meşal, İsrail’i Filistinli tutukluları serbest bırakma konusunda ‘bedel ödemeye zorlayacaklarını’ söyledi.

Meşal açıklamasında ‘Hamas, Filistinli tutukluları serbest bırakması için İsrail’i bedel ödemeye zorlayacak. Esirlerin ailelerine dönmeleri çok vakit almayacak.’ ifadelerini kullandı.

GÖZAT  İSLAMİ CİHAD: Filistinli Esirlerin Açlık Grevinin TEK SONUCU ZAFER

Konuşmanın devamında ‘Hamas yıllar önce İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına katkı sağladığı gibi yine tutukluların özgürlüğüne kavuşması için İsrail’e bedel ödetebilir’ diyen Meşal, ‘Özgürlüklerine kavuşmak için açlık grevi yapan esirlerimizin davası bizi birleştiriyor ve biz onların hürriyeti için birleşiyoruz’ diye de ekledi.

Meşal, 15 Nisan’da Hamas’la İsrail arasında yeni bir esir takası anlaşması yapılması için bazı tarafların ara buluculuk teklifinde bulunduğunu açıklamıştı.

GÖZAT  500 İslami Cihad Mensubu AÇLIK GREVİNE KATILDI

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, geçen yıl 4 İsrail askerinin ellerinde olduğunu duyurmuş ancak askerlerin durumu hakkında bilgi vermemişti.

Hamas ile İsrail arasında 2011’de varılan esir takası anlaşmasıyla İsrail askeri Gilad Şalit’e karşılık bin 27 Filistinli tutuklu serbest bırakılmıştı.

GÖZAT  Filistinli Esirler Açlık Grevinin 12. GÜNÜNDE

Filistin Esirler Cemiyeti’nin de aralarında olduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481’i işgâl altındaki Doğu Kudüs’ten olmak üzere 57’si kadın, 300’ü çocuk 7 bin Filistinli tutuklu.

İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin Filistinli, ‘İsrail’in keyfi uygulamaları ve hak ihlâllerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi’ talebiyle 17 Nisan’da açlık grevine başlamıştı.