MEŞAL: Dünya, HAMAS Fırsatını Değerlendirmeli

Amerikan CNN kanalına konuşan Meşal, Hamas’ın açıkladığı siyaset belgesinde yer alanların dünyadaki insaflı kesimlerin ve dünya başkentlerinin hareketle ilişki kurması için yeterli olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ı geçmişteki yanlış yaklaşımlardan ders almaya davet eden Meşal, Hamas’ın siyaset belgesinin Trump’a Hamas’ın, Filistinlilerin ve Arapların olumlu tavrını değerlendirmesi için fırsat sunduğunu ifade etti.

GÖZAT  Meşal: Hamas'ın Siyaset Belgesi ESKİ DURUŞU İLE AYNI

Meşal, Trump’ın iyi bir fırsat sunabileceğini, büyük bir cesarete sahip olduğunu, Arap-İsrail çatışmasında değişiklik yapabileceğini belirtti.

Siyaset belgesinde dünyanın anlaması gereken ilkeler ve tavırlar olduğunu kaydeden Meşal, devletlerle ilişkiler, demokrasiye saygı, devlet inşası ve Filistin siyasi sistemini güçlendirme arzusunu örnek gösterdi.

GÖZAT  HAMAS Yeni SİYASİ VİZYONUNU AÇIKLADI

Meşal daha sonra şöyle konuştu: “Netanyahu ve hükümeti suçu daima Filistin tarafının üzerine atıyor. Oysa toprakları işgal eden ve Filistinlilerin onurunu çiğneyen onlar” dedi.

CNN muhabirinin “Hamas yerleşkelere füze atmayı durduracak mı?” sorusuna verdiği cevapta Meşal, Hamas’ın şiddete başvurmadığını, yaptığı şeyin işgale karşı meşru direniş olduğunu, işgal ortadan kalktığında silaha da gerek olmayacağını söyledi.