Mayıs Ayında Filistinli 4 Genç Şehit Oldu

İşgal Güçleri, geçtiğimiz Mayıs ayında 4 Filistinli genci şehit ederken 104 Filistinliyi de yaraladı. Bunun yanı sıra tutuklananların sayısı ikiye katlanarak 327 oldu.

Hamas tarafından, Siyonist İsrail’in işlediği suçlarla ilgili hazırlanan aylık rapordaki verilere göre, işgal güçlerinin saldırı ve baskınlarından en çok Kudüs şehri etkilenirken korona nedeniyle 69 gün kapalı kalmasının ardından kapılarını açan Mescidi Aksa ise üst üste işgal güçleri ve himayesindeki Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına maruz kaldı.

Raporda, işgal güçlerinin, Mescidi Aksa’nın eski İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri’ye çeşitli nedenlerle Mescidi Aksa’ya giriş yasağı cezasını vermesi de yer aldı. Raporda, Siyonist İsrail’in Filistinlilere yönelik işlediği suçların artış gösterdiğine dikkat çekilerek, “İşgal güçleri, Filistinlilerin bir bölgeden başka bölgeye gidiş gelişlerini engelleyen 338 bariyer kurarken, Filistinlilere ait 9 evi yıkmasının yanısıra onlarca ev sahibine de yıkım ihtarnameleri gönderdi.” ifadeleri kaydedildi.

İşgal güçleri ve Yahudi yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen ateşli saldırıların sayısı 98’e çıkarken, sadece Yahudi yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen saldırıların sayısı ise 47’ye ulaştı. İşgal güçleri Mayıs ayında, 77’si Nisan ayında inşa edilen ticari mağazalar, tarım tesisleri, kışlalar vb. dâhil olmak üzere 277 iş yerini yıktı.

Rapora göre, Kudüs, el-Halil ve Kalkilya bölgeleri sırasıyla Siyonist İsrail’in yasal olmayan suçlarına en fazla maruz kalan bölgeler. Ayrıca işgal güçleri Mayıs ayında 123 Filistinli vatandaşın evine baskın düzenledi.