Mahmud Abbas’dan Katar Ziyareti

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bir araya geldi.

Katar resmi haber ajansı QNA’nın haberine göre, Abbas ile Al Sani “İki ülke ilişkilerinin yanı sıra Filistin meselesinde yaşanan son gelişmeler ve ulusal uzlaşının sağlanması için Filistinli grupların birleşmesi konularını” ele aldı.

GÖZAT  Hamas: Mahmud Abbas, Filistin Uzlaşısının Tek Engeli

Görüşmede, Yahudi yerleşim birimlerinin inşası ve İsrail’in Filistin halkı aleyhinde devam eden saldırılarının durdurulması, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması, adil ve kalıcı bir çözüm için sunulan uluslararası çabalar ile ortak önemi haiz bölgesel ve uluslararası konular hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

GÖZAT  Katar: İsrail İle MÜKEMMEL İlişkilerimiz Var!

Görüşmede ayrıca Abbas’ın, Filistin’e verdiği destekten ötürü Katar Emiri Al Sani’ye şükranlarını sunduğu kaydedildi.

Öte yandan Abbas dün başlayan Doha ziyareti kapsamında Katar’daki büyükelçilerle de bir araya gelerek, İsrail güçlerinin işgali altındaki Filistin topraklarında yaşanan son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÖZAT  Katar'dan Gazze'ye 100 Milyon Dolar

Barış sürecinin canlandırılması için uluslararası düzeyde çaba sarf ettiklerini belirten Abbas, Filistin halkının haklarının korunması ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için çalışmalar yapıldığını aktardı.

 

Abbas’ın bazı Arap ve Avrupa ülkelerini kapsayan turu öncesi gerçekleştirdiği Katar ziyaretinin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin daveti üzerine Kahire’ye geçmesi bekleniyor.