Mahmud Abbas – Fetih Tekelinde Gazze’siz TEK PARTİLİ SEÇİM

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas liderliğindeki Fetih Hareketi dışındaki Filistinli fraksiyonlar “demokratik bir ortamda gerçekleşmeyeceği” gerekçesiyle seçimlere katılmıyor.

En son 2005 yılında Hamas ile Fetih hareketlerinin birlikte girdiği seçimlerin galibi olan Hamas mevcut şartlarda demokratik bir seçimin yapılamayacağını belirtti.

GÖZAT  Filistin Yönetimi: Batı Şeria'da Seçim Var, Gazze'de Yok

Batı Yaka’nın 461 noktasında belediye seçimleri için sabah saat yedide oy verme işlemlerinin başladığı belirtildi.

Birden fazla listenin yarıştığı bölge sayısı 145 iken, 181 yerde tek listeyle seçimlere gidiliyor. 65 yerde ise seçim yapılmayacak.

Hamas, İslamî Cihad ve Halk Cephesinin boykot ettiği seçimlere 70 kurumu temsilen yerli ve yabancı 1400 kişi gözcülük edecek.

GÖZAT  Hamas: Gazze Seçimlerini Engelleyen Filistin Yönetimidir

Abbas yönetimi Hamas’ın iştirak etmeyeceğini düşünerek Gazze de dahil tüm bölgelerde yerel seçimlerin yapılacağını duyurmuştu. Ancak seçimlere Hamas’ın iştirak edeceğini görünce bu kez onu seçimlerden uzaklaştırmak için El-Hamdallah hükümetini devreye soktu ve hükümetin baskılarıyla yüksek mahkeme seçimlerin sadece Batı Yaka’da yapılmasına karar verdi.

Filistin hükümeti, yerel seçimlerin tüm Filistin kentlerinde 13 Mayıs’ta yapılması yönünde karar vermiş ancak Hamas bu karara karşı çıkmış ve Filistin’deki yerel seçimlerin siyasi bölünmenin aşılıp uzlaşının sağlanmasının ardından gerçekleştirilmesi çağrısı yapmıştı.

GÖZAT  Hamas: Abbas Yönetiminin Seçim Yasasını Kabul Etmiyoruz

Hamas sözcüsü Hazım Kasım, “(Fetih Hareketi’nin kontrolünde olan ve Batı Şeria’yı yöneten) Filistin Hükümeti’nin seçimlerle ilgili aldığı tüm kararları iptal etmesi, 2005’te Filistinli grupların onayladığı yerel seçimler kanununa tabi olunması, rahat ve şeffaf bir ortamın oluşturulması, seçme ve aday olma özürlüğüne saygı duyulması halinde ancak seçimler demokratik bir ortamda yapılabilir. Aksi takdirde seçimlerin yapılmasına karşıyız.” ifadelerini kullanmıştı.